Kandydat, Rekrutacja, 05 kwietnia 2017

Pierwsze CV – droga przez mękę?

Szukając w internecie informacji na temat pisanina CV, znajdziesz oczywiste zalecenie – umieść w nim zwięźle opisane doświadczenie zawodowe, umiejętności i wykształcenie. Tylko co wpisać w rubryce „doświadczenie”, jeśli starasz się o pierwszą pracę w życiu?  Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak się do tego zabrać.

1. Unikaj oczywistości w CV

Czy wpiszesz do CV, że umiesz czytać oraz pisać? Raczej nie. W dzisiejszych czasach na podobnym poziomie oczywistości traktowana jest umiejętność obsługi Pakietu Office, przeglądarki internetowej czy środowiska Windows. Chyba że wyróżniasz się naprawdę wysokimi umiejętnościami w ich zakresie i na przykład masz za sobą zaawansowany kurs Microsoft Excel i żadna formuła nie stanowi dla Ciebie problemu.

2. Nie koloryzuj

Młode osoby, dopiero zaczynające karierę zawodową, często wstydzą się swojego niewielkiego doświadczenia i starają się koloryzować pierwsze cv. To droga donikąd. Chociaż papier przyjmie wszystko, ubarwiona rzeczywistość może spotkać się z błyskawiczną weryfikacją w trakcie rozmowy rekrutacyjnej i przekreślić szanse na zatrudnienie. Brak doświadczenia można szybko nadrobić, jednak brak uczciwości jest znacznie trudniejszy do skorygowania i niewiele firm zdecyduje się na zatrudnienie kandydata, który kłamie już w pierwszym kontakcie.

3. Zadbaj o szczegóły

Nie tylko treść jest ważna. Forma CV zwraca uwagę lub odrzuca rekrutera. Użyj fontów bezszeryfowych, które ułatwiają czytanie na ekranie komputera, stosuj tabulatory i interlinie. Najważniejsze elementy możesz pogrubić. Zadbaj o czytelność i przede wszystkim — o poprawność. Trudno robić korektę własnego tekstu, więc najlepiej daj go do przeczytania komuś innemu. Unikniesz w ten sposób wysłania aplikacji zawierającej literówki, błędy ortograficzne lub faktograficzne – np. błędnie wpisanych dat lub nawet nieprawidłowo zapisanego własnego nazwiska. Tak, takie sytuacje również czasem się zdarzają ?.

W przypadku, gdy Twoje doświadczenie jest niewielkie, a wykształcenie jest powiązane z posadą, o którą się ubiegasz, możesz zamienić  standardową kolejność i najpierw opisać edukację, a doświadczenie dopiero później.

Mitem jest, że CV musi zmieścić się na jednej stronie formatu A4 (trudno zawrzeć na niej wiele lat doświadczenia specjalistycznego). Mimo to, na razie, staraj się zmieścić na jednej, maksymalnie dwóch stronach – na rozbudowane aplikacje przyjdzie czas za kilka lat, wraz z nabytą wiedzą i stażem pracy. Jeśli chcesz skorzystać z szablonu, bądź ostrożny – większość z dostępnych za darmo w sieci jest bardzo popularna i rekruterzy widzieli je setki razy.

4. Doświadczenie bez doświadczenia

Mówisz, że nie masz doświadczenia zawodowego? Zastanów się, czy aby na pewno. Nawet sezonowa praca przy zbiorze owoców lub posada kelnera mogą, a nawet powinny, stanowić składową pierwszego CV. Przecież każda praca czegoś uczy – działania pod presją czasu, umiejętności interpersonalnych, sprzedaży, postępowania z trudnym klientem (pracownicy gastronomii sporo na ten temat wiedzą J). I chociaż wiedza ta nie musi mieć bezpośredniego przełożenia na pracę marzeń, to stanowi solidny fundament, na którym zbudujesz swoją specjalizację.

Każda praca, którą podejmowałeś w liceum lub na studiach pokazuje Twoją aktywność i chęć działania. To znak dla rekrutera, że znasz podstawowe zasady działania w zespole, jesteś sumienny, punktualny. Ujmij w CV także praktyki i staże, które odbyłeś w czasie edukacji, nawet jeśli były wymagane przez szkołę.

5. Pasje i zainteresowania

Zadziwiająco często wciąż w CV w sekcji „zainteresowania” pojawiają się sformułowania typu „dobry film, dobra książka i dobra muzyka”. To miejsce, by się wyróżnić, zamiast chować w tłumie jednakowych dokumentów. Jeśli masz ciekawą pasję, nie bój się o niej napisać. Obecnie wiele osób działa w internecie – pisze blogi, kręci vlogi, udziela się w mediach społecznościowych. W wielu zawodach – np. w branży kreatywnej, będzie to bardzo duża zaleta. Również niecodzienne hobby pokazuje, że jesteś osobą nietuzinkową i wartą rozmowy.

Oczywiście nie ma nic złego w pasjonowaniu się muzyką, literaturą i filmem. Jak najbardziej możesz je umieścić w tej sekcji, ale pamiętaj, by je dookreślić. Literatura fantasy lub kryminalna? Kino dwudziestolecia między wojennego? Muzyka jazzowa? Taki dodatek pozwala lepiej poznać kandydata i zainteresować już na etapie weryfikowania cv.  Stwarza także możliwość przeniesienia ewentualnej rozmowy rekrutacyjnej na bardziej swobodne tory, zwłaszcza jeśli rekruter podziela Twoje zainteresowania. Nie załatwi Ci to posady, ale pozwoli poczuć się swobodniej i pewniej.

6. Edukacja

Pewnie nie raz słyszałeś, że wyższe wykształcenie nie ma już znaczenia, bo „magistra ma każdy”. Sporo w tym prawdy. Ale znaczenie ma także to, jak spędziłeś czas studiów. Ciekawym elementem, który wzbogaci pierwsze CV jest temat obronionej pracy dyplomowej – jeśli jest interesujący i zbieżny z branżą, w której chcesz pracować, da ci ogromnego plusa. Po jej napisaniu jesteś zaznajomiony z teoretycznym wymiarem danego zjawiska. Jestem na to żywym przykładem – temat mojej pracy dyplomowej zwykle ciekawił potencjalnych pracodawców i zawsze w trakcie rozmowy padało pytanie o zagadnienia z nim związane.

Istotnym elementem CV osób bez doświadczenia powinny być wszelkie organizacje studenckie, w których aktywnie działali. Koła naukowe, wolontariaty studenckie, organizacje typu AISEC itd. Pokaż pracodawcy i rekruterowi, że 5 lat studiów wykorzystałeś w pełni i zaprzeczasz krzywdzącym stereotypom o studentach, których zaskakuje sesja, a większość czasu spędzają przy tanim piwie lub słoikach od mamy. Jeśli ten opis studenta Cię oburza, to dobry znak – wystarczy, że udowodnisz w cv i na rozmowie, że się z nim nie utożsamiasz.

7. Podróże kształcą

Spędziłeś semestr w innym kraju w ramach programu Erasmus? Wyjeżdżasz na wakacje jako au pair? Masz za sobą work and travel? Świetnie! Koniecznie o tym napisz. Nawet jeśli praca, którą wykonywałeś za granicą, nie ma związku z posadą o którą się starasz. Taki wpis w CV świadczy o tym, że nie boisz się podejmować nowych wyzwań i jesteś aktywny. Zwykle osoby dużo podróżujące są ciekawe świata i potrafią radzić sobie z w nowym środowisku, łatwo się przystosowują. Wspomnij także, jeśli udało Ci się znacząco podszkolić język obcy.

Jeśli masz pytania o to, jak napisać pierwsze CV, koniecznie daj znać w komentarzach! Tymczasem, życzę Ci powodzenia i otrzymania wymarzonej pracy!

Karolina Chojnacka