
Zapraszamy do zapoznania się z częścią drugą naszego poradnika dla osób, które wkrótce czeka praca w Niemczech. Jeśli jeszcze nie widzieliście części pierwszej, kliknijcie tutaj.
Język
Chociaż może się wydawać, że angielski jest najbardziej uniwersalnym językiem w Europie, w Niemczech ta zasada może nie zadziałać. Niemcy są zwykle bardzo przywiązani do swojego języka i niechętnie mówią w obcych. Problemy z porozumiewaniem się w języku innym niż niemiecki możesz mieć nawet w dużych miastach, jeśli postanowisz odwiedzić np. mały osiedlowy sklep.
Co więcej, nawet jeśli znasz niemiecki, ale uczyłeś się go w Polsce, możesz nie rozumieć rodowitych mieszkańców. Dialekty różnią się między sobą znacząco i bywają trudne do rozszyfrowania. Im land dalej wysunięty na południe, tym Polacy mają większe trudności. Warto zabrać ze sobą rozmówki polsko-niemieckie oraz nauczenie się podstawowych zwrotów. Nie tylko ułatwi to początki w nowym kraju, ale też przedstawi w dobrym świetle w oczach pracodawcy i współpracowników.
Praca w Niemczech – co jeszcze zabrać ze sobą?
- Telefon komórkowy
- Laptop, by móc kontaktować się z bliskimi np. przez komunikator Skype
- Pieniądze w gotówce (euro)
- Ubrania na różną pogodę – niemiecka aura bywa równie kapryśna co polska. Południowe landy zwykle mają też surowszy klimat.
- Buty robocze
- Kontakty do rodziny zapisane w notesie – mogą się przydać na wypadek zagubienia lub awarii telefonu
- Mapa miasta – dobrze mieć wersję elektroniczną w telefonie, ale na wszelki wypadek radzimy zabrać także tradycyjną, papierową.
Zobacz nasze oferty pracy w Niemczech
Jedzenie
Nie mamy dla Ciebie dobrych wieści, jeśli jesteś na diecie. Kuchnia niemiecka jest tłusta i syta. Słynny wurst, czyli kiełbasa, golonka, kluski i rolady to często spotykane potrawy. Oraz oczywiście słynne niemieckie piwo. Trudno oszacować przeciętne koszty jedzenia, gdyż każdy z nas ma inne przyzwyczajenia. Ceny nie powinny bardzo odbiegać od polskich, zwłaszcza w popularnych sklepach sieciowych jak Lidl.
Jednak zawsze polecamy naszym pracownikom zabieranie jedzenia ze sobą, przynajmniej na kilka pierwszych dni. Zanim poznamy okolicę, pobliskie sklepy i jadłodajnie, warto mieć domowe posiłki. Zwłaszcza że to znajomy element w zupełnie nowym środowisku i pomoże zmniejszyć tęsknotę za domem.
Jeśli jeszcze nie czytałeś części pierwszej poradnika, kliknij tutaj – Praca w Niemczech – Jak się przygotować do wyjazdu? Część 1
Dajcie znać, czy stresowaliście się przed pierwszym wyjazdem. A może wkrótce czeka Was nowa praca i macie pytania? Czekamy na Wasze komentarze!
Tutaj znajdziesz najnowsze oferty pracy w Niemczech.
Zaaplikuj, znajdziemy Ci pracę