Formalności, Zanim wyjedziesz, 22 października 2021

Wyjeżdżając do pracy w Niemczech trzeba liczyć się z faktem, że konieczne będzie także zakwaterowanie. Najlepiej, aby znajdowało się ono jak najbliżej miejsca pracy, było odpowiednio wyposażone, a przy tym nie generowało dodatkowo wysokich kosztów.

Praca w Niemczech z zakwaterowaniem oferowana przez Mondi Polska, to duże udogodnienie dla każdego pracownika, który nie chce tracić dodatkowego czasu na poszukiwanie kwatery. Jest to także spore ułatwienie dla osób, które nie znają języka niemieckiego. Dowiedz się, jak wygląda praca z zakwaterowaniem w Niemczech, o czym należy pamiętać oraz co warto wiedzieć jeszcze przed wyjazdem do pracy.

Najważniejsze formalności – praca w Niemczech z zakwaterowaniem

W Niemczech istnieje obowiązek meldunkowy, dlatego w pierwszych dniach pracy koniecznie trzeba się zameldować. W tym celu niezbędny jest formularz meldunkowy, który musi podpisać właściciel mieszkania. Dodatkowo należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Jeśli pracownik mieszkał już kiedykolwiek w Niemczech i posiadał meldunek, należy znać także adres ostatniego meldunku oraz numer identyfikacyjny, jeśli został wówczas nadany.

Meldunek jest potrzebny, aby Finanzamt (Niemiecki Urząd Finansowy) nadał numer podatkowy, a co za tym idzie – aby pracownik był rozliczany z korzystniejszą klasą podatkową, tzn. np. z klasą 1.

Zobacz nasze oferty pracy w Niemczech

Zameldowanie – praca w Niemczech z zakwaterowaniem

Meldunek należy załatwić najpóźniej do ostatniego, kalendarzowego dnia miesiąca, w którym rozpoczęta została praca w Niemczech z zakwaterowaniem. Jeśli Pracownik zamelduje się pierwszego dnia kolejnego miesiąca, zostanie rozliczony za poprzedni oraz dany miesiąc z 6 klasą podatkową. Dlatego tak ważne jest terminowe udanie się do Urzędu Meldunkowego.

Po zameldowaniu Urząd Meldunkowy przekazuje dane pracownika do Urzędu Finansowego. Trwa to mniej więcej tydzień. Jeśli w ciągu tygodnia pracownik nie otrzyma na swój nowy adres pisma z Urzędu Finansowego z nadanym numerem podatkowym (Identifikationsnummer – ID-Nummer), należy udać się do Urzędu Finansowego osobiście. Po otrzymaniu numeru identyfikacyjnego, trzeba niezwłocznie dostarczyć go pracodawcy, w celu rozliczenia z odpowiednią klasą podatkową.

Krótka informacja dotycząca klas podatkowych

Klasę podatkową przyznaje Niemiecki Urząd Finansowy. Odpowiada on za wszystkie zmiany klasy podatkowej, wysokość naliczanego podatku oraz jego rodzaj. W Niemczech istnieje sześć klas podatkowych, przyznawanych w zależności od stanu cywilnego i dochodów. Pracownicy wyjeżdżający do pracy do Niemiec zostają zazwyczaj zakwalifikowani do jednej z trzech wymienionych poniżej klas:

  • Pierwsza klasa podatkowa (Steuerklasse I – około 28% podatku) – niezamężne/nieżonaci i osoby żyjące samotnie, bez dzieci.
  • Trzecia klasa podatkowa (Steuerklasse III – około 26% podatku) – żonaci/zamężne, jedyny/a lub główny/a żywiciel/ka rodziny.
  • Szósta klasa podatkowa (Steuerklasse VI – około 43% podatku) – osoby niezarejestrowane w urzędzie. Przyznawana także, gdy występuje niezgodność danych.

Pozostałe klasy podatkowe, są przyznawane, jeśli dwie osoby będące w związku małżeńskim/partnerskim rozliczają się wspólnie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Przy rozliczaniu się w Niemczech za ostatni rok, można ubiegać się o zwrot podatku naliczonego z szóstą klasą bezpośrednio w Niemieckim Urzędzie Podatkowym

Jak wygląda praca w Niemczech z zakwaterowaniem?

Praca w Niemczech z zakwaterowaniem jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeszcze przed wyjazdem pracownik otrzymuje komplet informacji od właściciela mieszkania dotyczących m.in. samego przyjazdu, adresu, rozmieszczenia oraz dostępności pomieszczeń, a także wyposażenia. Staramy się, aby jak najwięcej ofert pracy miało darmowe zakwaterowanie, ale jeśli tak się nie zdarzy – informujemy także o zasadach płatności oraz wysokość czynszu. Szukając miejsca zamieszkania dla pracowników, zawsze staramy się, aby znajdowało się ono jak najbliżej niemieckiej firmy, do której będzie on uczęszczał. Samo zakwaterowanie zazwyczaj dzielone jest z innymi pracownikami, jednak maksymalnie w ilości 4 czy 5 osób, aby zachowany był komfort codziennego funkcjonowania.

Praca w Niemczech z zakwaterowaniem z Mondi Polska

Szukając kwater dla naszych Pracowników dbamy o to, aby były one umeblowane i posiadały internet WiFi, a także by możliwe było natychmiastowe zameldowanie po przyjeździe. Pomaga to w uniknięciu komplikacji związanych z nadaniem klasy podatkowej, która w innym wypadku może być mniej korzystna. Jeśli jednak chcesz poszukać zakwaterowania samodzielnie – nie ma najmniejszego problemu – kwatery, które proponujemy są opcjonalne, a każdy Pracownik może samodzielnie zorganizować dla siebie zakwaterowanie wedle własnych potrzeb.

Zaaplikuj, znajdziemy Ci pracę

    Zapoznałem się z klauzulą informacyjną MONDI sp. z o.o. Moje dane będą przetwarzane w procesie rekrutacji na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b) RODO. Zapoznałem się z klauzulą informacyjną MONDI sp. z o.o. Moje dane będą przetwarzane w procesie rekrutacji na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b) RODO.
    Zostałem poinformowany, że w przypadku podania danych innych niż wynikających z zakresu art. 22 [1] Kodeksu pracy, dane przetwarzane są na podstawie zgody, którą mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora. Zostałem poinformowany, że w przypadku podania danych innych niż wynikających z zakresu art. 22 (1) Kodeksu pracy, dane przetwarzane są na podstawie zgody, którą mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykorzystania ich w przyszłych naborach prowadzonych przez MONDI sp. z o.o., przez okres najbliższych 10 lat. Udzieloną zgodę mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykorzystania ich w przyszłych naborach prowadzonych przez MONDI sp. z o.o., przez okres najbliższych 10 lat. Udzieloną zgodę mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora.