Rozwój Zawodowy, 18 lipca 2019

Znajdujesz wymarzone stanowisko, przechodzisz pomyślnie proces rekrutacji, po czym następuje ten najważniejszy moment – rozpoczęcie nowej pracy. Zapewne czeka Cię teraz okres próbny. W pracy jest to niezwykle ważny, zarówno dla Ciebie, jak i pracodawcy czas, będący doskonałą szansą na pozyskanie nowych kompetencji oraz zaprezentowanie zdobytych dotychczas umiejętności.

Dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę przechodząc okres próbny w pracy, jak najlepiej go wykorzystać oraz w jaki sposób zachowywać się podczas pierwszych dni na nowym stanowisku. Początki bywają stresujące, dlatego radzimy, jak przejść je bez problemów!

Czym jest umowa na okres próbny?

Umowa na okres próbny jest często stosowanym rozwiązaniem, ponieważ pozwala pracodawcy przekonać się, na ile pracownik rzeczywiście sprawdzi się w wykonywaniu swoich obowiązków. Jest to także świetna okazja dla samego pracownika – zyskuje on możliwość poznania sposobu pracy w nowej firmie oraz podjęcia decyzji, czy faktycznie chciałby związać z nią swoje dalsze plany zawodowe. Ile trwa okres próbny w pracy? To zależy od pracodawcy. Zazwyczaj obejmuje on trzy miesiące, ponieważ jest to maksymalny czas trwania umowy na okres próbny. Po zakończeniu okresu próbnego następuje podpisanie umowy na czas określony lub nieokreślony. Umowa na okres próbny może zostać wypowiedziana zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Okres wypowiedzenia zależny jest od tego, na jak długi okres czasu została zawarta umowa. W przypadku trzymiesięcznej umowy na okres próbny wypowiedzenie obejmuje dwa tygodnie.

Rozpoczynasz okres próbny? Przygotuj się

Z pewnością łatwiej będzie Ci przejść okres próbny w pracy, jeśli dobrze się do niego przygotujesz. Przede wszystkim zadbaj o nienaganny wygląd. Nie od dziś wiadomo, że pierwsze wrażenie może bardzo rzutować na to, jak w dalszej perspektywie postrzegać Cię będą pracodawca oraz współpracownicy. Nawet jeśli w Twojej nowej firmie nie obowiązuje dress code, lepiej zawsze wyglądać nieco bardziej elegancko. Koszula w pierwszych dniach będzie zdecydowanie korzystniejszym wyborem, niż T-shirt czy sweter. Pamiętaj także o punktualności. Umowa na okres próbny to idealny moment, aby pokazać, że respektujesz panujące w organizacji zasady. Z kolei codzienny uśmiech i pozytywne nastawienie do współpracowników oraz wykonywanych obowiązków sprawią, że nie tylko z radością będziesz stawiać czoła nowym zadaniom, ale także szybko zaskarbisz sobie sympatię kolegów i koleżanek.

Słuchaj, notuj, pytaj – okres próbny w pracy

Rozpoczynając okres próbny w pracy postaraj się maksymalnie skupić swoją uwagę na jak najszybszym przyswojeniu nowych zagadnień. Słuchaj uważnie uwag i wskazówek podczas wdrożenia, obserwuj też pracę bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Na początku możesz czuć się przytłoczony ilością nowych obowiązków, dlatego niezwykle pomocne będzie sporządzanie notatek. Trudno od razu zapamiętać dużą ilość przekazywanych informacji, a notując nie tylko szybciej osiągniesz samodzielność działania, ale także poczujesz się pewniej. Oczywiście zadawanie pytań jest jak najbardziej wskazane – okres próbny w nowej pracy jest właśnie tym momentem, kiedy możesz dopytywać o nurtujące Cię kwestie związane z powierzonymi zadaniami. Pamiętaj tylko, aby starać się nie zadawać tego samego pytania kilka razy – może to zostać odebrane jako nieumiejętność skupienia się oraz zbyt wolne przyswajanie wiedzy. Wykazuj się także inicjatywą – wyrażanie swojego zdania jest bardzo cenną umiejętnością. Jeśli jest ono poparte odpowiednimi argumentami, pracodawca z pewnością doceni Twoje zaangażowanie i chęć wprowadzenia pozytywnych zmian.

Odbywając okres próbny zadbaj o relacje

Budowanie dobrych relacji jest kolejnym kluczem do tego, by okres próbny w pracy zakończył się sukcesem i podpisaniem kolejnej umowy. Odnoś się życzliwie i pogodnie do pozostałych pracowników – oczywiście rób to w sposób naturalny, wymuszona uprzejmość zostanie szybko zdemaskowana. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Wszyscy o tym wiemy, jednak znajdując się w nowej sytuacji i w nowym miejscu pracy, często chcemy pokazać się z jak najlepszej strony. Oczywiście eksponowanie swoich pozytywnych cech jest bardzo ważne, ale wszystko w granicach swobodnego zachowania.

Okres próbny w pracy to czas, kiedy poznajesz wiele nowych osób. Postaraj się jak najszybciej zapamiętać ich imiona, naucz się też obowiązującej w firmie hierarchii. Pozwoli Ci to uniknąć faux pas i z pewnością zostanie dobrze odebrane przez koleżanki i kolegów. Bądź otwarty, rozmawiaj chętnie, jednak nie rób wywodów na swój temat. Historie dotyczące Twojego życia z pewnością będziesz miał okazję opowiedzieć na integracjach. Gdy nadarzy się okazja – bierz w nich udział! Dzięki temu lepiej poznasz swoich współpracowników, a to z pewnością pozytywnie wpłynie na panującą wokół Ciebie atmosferę. Postaraj się także nie wdawać w plotki oraz konflikty – mogą się one zdarzyć w każdej, nawet najlepszej firmie, jednak okres próbny w nowej pracy to moment, kiedy lepiej zachować dystans do takich spraw i nie opowiadać się po żadnej ze stron. Powstrzymaj się także od krytyki, a przede wszystkim od porównań z poprzednimi miejscami pracy i stanowiskami – bez względu na to, w jakim świetle będziesz się o nich wypowiadać, takie zachowanie nigdy nie zostanie pozytywnie odebrane.

Kończysz okres próbny w pracy? Zdecyduj co dalej

Kończąc okres próbny w nowej pracy koniecznie poproś o feedback. Informacja zwrotna na temat wykonanych przez Ciebie zadań będzie niezwykle cenna i pozwoli Ci wyciągnąć wnioski – bez względu na to, czy po okresie próbnym będziesz dalej pracować w tej samej firmie czy nie. Pamiętaj, że to nie tylko pracodawca podejmuje decyzję co do Twojego dalszego zatrudnienia. Okres próbny w pracy pozwala Ci lepiej poznać atmosferę firmy, a także sprawdzić, na ile panujące zasady oraz przydzielony zakres obowiązków spełniają Twoje oczekiwania.