Najczęściej zadawane pytania
FAQ
 • 1. Czy pomagacie znaleźć mieszkanie w Niemczech?

  Koordynatorzy Mondi pomagają w znalezieniu zakwaterowania dla Pracownika, który pokrywa jego koszty. Najczęściej wymaga się, żeby pierwszy tydzień został opłacony przez Pracownika gotówką, po przybyciu na miejsce. Pracownik ma możliwość znalezienia i opłacania zakwaterowania na własną rękę, po uprzednim odpowiednio wczesnym poinformowaniu Pracodawcy. Pracodawca może opłacać rachunki za kwaterę w imieniu Pracownika, zawsze za miesiąc z góry. Kwoty te będą potrącane od najbliższych wynagrodzeń.

  Poszukujemy dla Pracowników kwater prywatnych, w których możliwe jest zameldowanie, a także pobyt bez podpisywania długoterminowej umowy i wpłacania kaucji. Kwatery te są jedynie propozycją. Każdy Pracownik może znaleźć mieszkanie na własną rękę.

 • 2. W jakich rejonach Niemiec mogę pracować z Mondi?

  Mamy oferty pracy w różnych miastach. W każdym ogłoszeniu znajdziesz informację o lokalizacji firmy. Najczęściej pojawiające się landy to zachodnie i południowe – np. Badenia-Wirtembergia, Dolna Saksonia, Nadrenia Północna-Westfalia.

 • 3. Na czym polega zatrudnienie na warunkach niemieckich?

  Zatrudnienie oparte jest na warunkach niemieckich i obowiązują niemieckie przepisy prawa pracy. Umowa o pracę Jest umową o pracę tymczasową, podpisywaną na czas nieokreślony na warunkach niemieckich (IGZ – Tarifvertrag). Jest odpowiednikiem polskiej umowy o pracę tymczasową.

  W jej ramach odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne zatrudnionego Pracownika w niemieckiej kasie chorych – odpowiednik polskiego NFZ oraz prawo do świadczeń socjalnych (np. Kindergeld, po pół roku nieprzerwanego stosunku pracy w Niemczech). Każdy Pracownik może bez ponoszenia dodatkowych kosztów ubezpieczyć także swoją rodzinę (małżonkę/ka, dzieci – do ukończenia 18 roku życia). Umożliwia to wszystkim tym osobom korzystanie z opieki lekarskiej zarówno w Niemczech, jak i w Polsce.

  Zatrudnienie na warunkach niemieckich oznacza również, że wynagrodzenie Pracownika zostaje przelane w Euro. Osoby zatrudnione w ramach IGZ – Tarifvertrag obowiązuje niemieckie, nie polskie Prawo Pracy.

 • 4. Czy jest szansa na długofalowe zatrudnienie?

  Naszym celem jest nawiązywanie długofalowej współpracy. Wielu Pracowników jest z nami od kilku lat, rozwijając się i poszerzając kwalifikacje. Istnieje także możliwość zatrudnienia na kilka miesięcy oraz oczywiście wymówienia umowy zgodnie z przepisami prawa niemieckiego.

  W przypadku ofert obejmujących projekty na określony czas, jego długość jest zawsze określona w ogłoszeniu. Po zakończeniu projektu, jeśli Pracownik i Pracodawca są zadowoleni z jego przebiegu, możemy zaproponować kolejną ofertę.

 • 5. Czy oferujecie pracę dla par?

  Tak. Jeśli poszukujesz oferty tego typu, wystarczy, że w wyszukiwarce ofert na naszej stronie wpiszesz „dla par” lub skorzystaj z filtra wyszukiwania. Jeśli wyszukiwarka nie odnajdzie takiego zapytania, oznacza to, że obecnie nie mamy wakatów tego typu. Wróć na naszą stronę za kilka dni, być może pojawi się interesująca Cię propozycja.

 • 6. Jak wyglądają formalności związane z nadaniem klasy podatkowej

  Klasę podatkową przyznaje niemiecki urząd finansowy. Odpowiada on za wszystkie zmiany klasy podatkowej, wysokość naliczanego podatku, rodzaje podatku naliczonego np. podatek kościelny itp. O wszystkie zmiany klasy podatkowej należy wnioskować w urzędzie finansowym. Pracownik jest zobowiązany zameldować się w pierwszym dniu pracy oraz przekazać Pracodawcy zaświadczenie ze swoim numerem identyfikacyjnym natychmiast po otrzymaniu go od urzędu finansowego. Konsekwencją niezameldowania się w urzędzie będzie nadanie przez urząd finansowy 6 klasy podatkowej (około 43 % podatku) oraz możliwość nałożenia na Pracownika przez niemieckie instytucje grzywny, ponieważ w Niemczech funkcjonuje obowiązek meldunkowy.

 • 7. Kto będzie moim pracodawcą, jeśli wyjadę do Niemiec z Mondi?

  Pracodawcą jest firma Mondi. To z jej Pracownikami osoba zatrudniona będzie w kontakcie oraz będzie zobowiązana do min. przesyłania kart pracy, zwolnień i zaświadczeń.

 • 8. Jak szybko mogę wyjechać do Niemiec?

  Szybkość wyjazdu zależy od oferty. Zdarzają się propozycje wyjazdu w ciągu kilku dni, czasem na rozpoczęcie projektu trzeba poczekać tydzień lub więcej. Informacji dotyczących daty wyjazdu udzieli Ci rekruter. Jeśli jest to możliwe, staramy się dostosować do Twoich potrzeb i zapewnić możliwość wyjazdu w dogodnym czasie.

 • 9. Jak mogę podpisać umowę? Czy muszę przyjeżdżać do biura Mondi?

  Podpisanie umowy może odbyć się na dwa sposoby. Możesz odwiedzić osobiście jedno z naszych biur. To rozwiązanie dogodne dla osób mieszkających w pobliżu. Jeśli odległość jest dla Ciebie zbyt duża, możesz otrzymać dokumenty drogą elektroniczną, wydrukować je, podpisać i odesłać nam pocztą. Wcześniej prosimy o wysłanie skanu podpisanego dokumentu, by przyspieszyć procedurę.

 • 10. Czy ubezpieczenie niemieckie obowiązuje również w Polsce i czy można korzystać z opieki lekarskiej w naszym kraju?

  Tak. Zarówno Pracownik, jak i członkowie jego rodziny otrzymują kartę AOK, którą mogą legitymować się podczas wizyt lekarskich w Polsce.

 • 11. Czy można ubezpieczyć dzieci?

  Każdy Pracownik może bez ponoszenia dodatkowych kosztów ubezpieczyć w AOK Baden-Würtemberg swoją rodzinę (małżonkę/ka, dzieci – do ukończenia 18 roku życia), jeśli generują oni niskie bądź zerowe dochody. Ubezpieczeni członkowie rodziny otrzymują własną AOK-kartę, którą legitymują się podczas wizyt lekarskich zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Raz w roku należy wypełnić otrzymaną z AOK ankietę potwierdzającą brak zmian w danych podanych we wniosku zgłoszeniowym.

 • 12. Czym jest dieta wyjazdowa?

  Dieta wyjazdowa jest świadczeniem Pracodawcy (Mondi) dla Pracownika. Jego wysokość jest ustalana indywidualnie, w zależności od doświadczenia, kwalifikacji i poziomu znajomości języka niemieckiego.

  Nie jest to dieta delegacyjna o wysokości 49 Euro/dzień. Pracownik Mondi nie jest Pracownikiem delegowanym z Polski, lecz zatrudnianym na podstawie niemieckiej umowy o pracę.

 • 13. Czy firma Mondi organizuje wyjazd do Niemiec?

  Wspieramy Pracowników w znajdowaniu kwater oraz sprawach urzędowych. Dojazd na kwaterę i miejsce pracy pozostaje po stronie Pracownika. Dlatego w większości naszych ogłoszeń znajdziesz informację o mile widzianym prawie jazdy oraz aucie na wyjazd.

 • 14. Czy mogę liczyć na dodatki do wypłaty?

  Po sześciu miesiącach nieprzerwanego stosunku pracy, Pracownikowi przysługują specjalne dodatki finansowe z okazji świąt bądź wakacji – Weihnachtsgeld und Urlaubsgeld. Pieniądze z okazji wakacji są wypłacane za czerwiec, a z okazji świąt Bożego Narodzenia za listopad. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest co najmniej 6-miesięczny nieprzerwany, niewypowiedziany stosunek pracy przed odpowiednimi terminami (30 czerwca lub 30 listopada). Wypowiedzenie przez Pracownika umowy przed 31 marca zobowiązuje go do zwrotu Weihnachtsgeld.

  Wysokość dodatku uzależniona jest od długości nieprzerwanego stosunku pracy:

  • Po 6 miesiącach pracy 150 € brutto
  • 3-4 rok pracy 200 € brutto
  • Od 5 roku pracy 300 € brutto
 • 15. Czy mogę otrzymywać Kindergeld pracując w Mondi?

  Tak. Zasiłek na dzieci przyznawany jest przez Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych (Familienkasse) osobom pracującym w Niemczech, posiadającym niemiecki numer podatkowy i rozliczającym się z podatków w Niemieckim Urzędzie Skarbowym (Finanzamt).

  Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://mondi.pl/poradnik/kindergeld/

 • 16. Czy czas pracy będzie naliczał mi się do emerytury niemieckiej?

  Przez cały okres zatrudnienia składki emerytalne i rentowe odprowadzane są w Niemczech, co uprawnia do ubiegania się w przyszłości (po spełnieniu wymogów europejskich) o emeryturę niemiecką: częściową przy zamieszkaniu w Polsce, bądź całkowitą przy osiedleniu w Niemczech. W przypadku Niemiec prawo do otrzymywania emerytury nabywa się już po 5 latach odprowadzania składek (jest to pierwszy, najniższy poziom – emerytura też jest wtedy stosunkowo niska), potem kolejno po 15, 20, 35 i 45 latach.

  Po spełnieniu wymaganych okresów świadczeniowych można również wnioskować o zwrot odprowadzanych wcześniej składek, ale jest to jednoznaczne z anulowaniem możliwości ubiegania się o emeryturę. Odprowadzanie składek socjalnych w Niemczech gwarantuje nie tylko możliwość nabycia uprawnień do świadczeń emerytalnych ale również świadczeń rehabilitacyjnych (rehabilitacje mogą odbywać się tylko w Niemczech; okres składkowy wynosi w większości przypadków 15 lat).

 • 17. Muszę się rozliczać w Niemczech czy w Polsce?

  Pracownik zatrudniony na niemieckiej umowie o pracę ma obowiązek rozliczać się w niemieckim urzędzie.

 • 18. Co to jest Zeitkonto/ konto czasowe?

  Zeitkonto jest formą rozliczenia i gromadzenia nadgodzin. O szczegółach przeczytasz tu: https://mondi.pl/poradnik/zeitkonto/

Formularz kontaktowy

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od MONDI sp. z o.o. na podany numer telefonu informacji dotyczących produktów i usług oferowanych przez Administratora. Więcej w polityce prywatności. *
  Klikając „wyślij” przekazujesz nam swoje dane w celu realizacji przesłanego zapytania. Administratorem Twoich danych jest MONDI sp. z o.o. Więcej w polityce prywatności. *