Miejsce Pracy, Rozwój Zawodowy, 19 kwietnia 2017

Od pewnego czasu mówi się o rynku pracownika. Oznacza to, że ofert zatrudnienia jest znacznie więcej niż kandydatów. Dla pracodawców oznacza to trudności ze znalezieniem odpowiednich osób. Dla młodych osób szansę, by rozpocząć pracę na ciekawym stanowisku pracy, mimo mniejszych kwalifikacji. Podjęcie pracy, dyspozycyjność na pełen etat, systematyczne wykonywanie swoich obowiązków – to bardzo duże wyzwanie dla świeżo upieczonych absolwentów. By zminimalizować ryzyko, że podjęta praca nie będzie odpowiednia, warto wiedzieć, w oparciu o jakie kryteria podjąć decyzję odnośnie rozwoju zawodowego i możliwości zdobycia kompetencji. Poniżej podpowiadam, na co zwrócić uwagę, by praca marzeń stała się codziennością.

Wykonuj pracę, która będzie dla Ciebie przyjemnością

Jak powiedział Konfucjusz: „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”- proste, a jak bardzo prawdziwe. Zanim zdecydujesz się wysłać swoją aplikację w odpowiedzi na ogłoszenie, zastanów się, czy rzeczywiście chcesz wykonywać zadania, które są w nim opisane. Nie sztuką jest znalezienie jakiejkolwiek pracy. Sztuką jest znalezienie pracy zgodnej ze swoimi preferencjami. Takiej, w której realizacja zadań będzie ciekawa i rozwijająca, będzie sprawiać wiele satysfakcji i pozytywnie wpłynie na motywację w perspektywie długofalowej.

Doświadczenie praktyczne

Deficyt wykwalifikowanych pracowników na rynku daje dużo możliwości wykazania się i zaprezentowania dla osób młodych. Nie jest jednak tak, że pracę otrzyma bez wysiłku każdy absolwent. Doświadczenie i umiejętności mają nadal znaczenie. Jeszcze podczas edukacji warto zacząć myśleć o swojej drodze rozwoju np. poprzez wybór przedmiotów fakultatywnych zgodnych z zainteresowaniami. Rozwiązaniem umożliwiającym zdobycie pierwszych kompetencji zawodowych jest uczestnictwo w kołach naukowych oraz organizacjach studenckich. Realizowane projekty pozwolą się sprawdzić w różnych rolach np.  organizacyjnych, kwestiach związanych z promocją, koordynowaniem prac związanych z poszczególnymi etapami realizacji projektów. To doskonała okazja, by wykorzystać aktywnie czas studiów i sprawdzić, w czym jesteśmy dobrzy, co sprawia przyjemność i w jakich obszarach warto się rozwijać. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko rozczarowania i nie rozpoczniesz swojej kariery zawodowej od pracy, która jest niedopasowana dla Ciebie.

Znajomość języków obcych

 Znajomość języków obcych jest bardzo ważną i zwiększającą szanse na rynku pracy kompetencją. W czasach, gdy na naszym krajowym rynku funkcjonuje coraz więcej firm zagranicznych, to bardzo cenna umiejętność. Jeśli nauka języków obcych jest dla Ciebie przyjemnością i potrafisz swobodnie się komunikować w jednym lub kilku językach, to może warto pomyśleć o pracy w działach obsługi klienta czy logistyce lub sprzedaży. To obszary, w których firmy oferują solidne wdrożenie na stanowisko pracy. W zamian oczekują wysoko rozwiniętych kompetencji językowych umożliwiających prowadzenie konwersacji bezpośrednich, telefonicznych oraz wymiany wiadomości email. Najczęściej poszukiwanymi pracownikami są osoby posiadające znajomość języka angielskiego (jest to język biznesowy wielu firm zagranicznych) oraz mile widziana jest znajomość drugiego języka np. niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, holenderskiego, rosyjskiego itp. Nie wystarczy szkolenie podstawowe, wymagany jest poziom swobodnej komunikacji w obu językach. Jeśli lubisz uczyć się języków obcych, a praca w wielokulturowym środowisku wydaje ci się ciekawa – spróbuj swoich sił w pracy w centrach usług wspólnych. Może akurat to miejsce stanie się Twoją pracą marzeń.

Praca w grupie czy samodzielna realizacja zadań?

Będąc absolwentem masz już na swoim koncie kilka lub kilkanaście zrealizowanych projektów. Niektóre z nich wymagały indywidualnych nakładów pracy, inne podziału zadań między członków zespołu projektowego. Wiesz już, która z form działania odpowiada Ci bardziej. Uświadomienie sobie, czy bardziej odpowiada Ci praca zespołowa czy samodzielna, ułatwia poszukiwania odpowiedniego stanowiska. Działanie wbrew własnemu usposobieniu obniża efektywność i satysfakcję z pracy.

Praca marzeń – w biurze czy home office?

Miejsce, w którym będziesz wykonywać zadania zawodowe ma wbrew pozorom duże znaczenie. Obecny rynek pracy daje duże możliwości wyboru. Firmy umożliwiają codzienną pracę w biurze wraz z innymi osobami lub oferują opcję dopasowania czasu pracy do swojego rytmu życia w trybie home office. Oba systemy mają swoje wady i zalety. Warto przemyśleć, który z nich da lepsze możliwości i pozwoli najlepiej realizować zadania.

Podsumowanie

Poznanie siebie oraz swoich oczekiwań względem pracy jest ważne. Im lepiej poznamy siebie i swoje preferencje, tym lepiej będziemy się czuć w naszej pierwszej pracy zawodowej. Wykonywanie pracy przez osiem godzin dziennie to 1/3 doby, warto więc znaleźć taką pracę, w której nie tylko będzie towarzyszyło nam dobre samopoczucie, ale i powierzone zadania pozwolą się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności i kwalifikacje. Praca marzeń nie musi być mitem. Może stać się rzeczywistością.

Jak było w waszym przypadku? Jakie kryteria były decydujące podczas wyboru swojej pierwszej pracy? Podzielcie się doświadczeniami.

Anna Donaj