Rekrutacja, Rozwój Zawodowy, Rynek Pracy, 15 marca 2017

Jeśli przeglądasz portale z ogłoszeniami o pracę, pewnie nie raz spotkałeś się z ofertami typu „wymagane 6 lat doświadczenia, mile widziany student”. Na kanwie nierealnych wymagań pracodawców powstają dowcipy i memy. Jednak im szybciej zaczniesz gromadzić nowe doświadczenia, tym łatwiejsze będą pierwsze kroki na zawodowej ścieżce. Skąd wziąć to „mityczne” doświadczenie i czy naprawdę pracodawcy zawsze go wymagają? Co zrobić, by pierwsza praca sama zapukała do Twoich drzwi?

Pierwsza praca – trudno ją znaleźć?

Chociaż stopa bezrobocia z roku na rok zmniejsza się i powszechnie mówi się o rynku pracownika,  młodzi ludzie wciąż często mają trudności ze znalezieniem pierwszej pracy w zawodzie. Młode osoby poszukujące zatrudnienia pytają mnie, co powinny zrobić by znaleźć zatrudnienie i móc zacząć budować swoją ścieżkę zawodową. W internecie znajdziesz dużo informacji o tym, jak planować swoją drogę zawodową. Trudniej natomiast o odpowiedzi, w jaki sposób osoby uczące się mogą zacząć nabierać praktycznych umiejętności jeszcze podczas edukacji. Na pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ale postaram się podpowiedzieć jak ułatwić proces szukania.

Praktyki obowiązkowe w szkołach

Wiele szkół, bez względu na swój profil (nie ma znaczenia czy jest to szkoła zawodowa, techniczna czy kierunek humanistyczny) wymaga od uczniów uczestnictwa w praktykach. Nabyte w ten sposób doświadczenie jest atutem w CV. Jak znaleźć firmę, która zatrudnia praktykantów? Biura Karier na uczelniach dysponują spisem firm, które co rocznie prowadzą (najczęściej w okresie wakacyjnym) programy praktyk czy staży. Również szkoły średnie nawiązują współprace z firmami, które przyjmują uczniów. Zwykle są to sprawdzone przedsiębiorstwa, w których czas nauki nie sprowadza się do parzenia kawy. Mimo to zawsze warto sprawdzić opinie w internecie, niezależnie od tego, czy trafiliśmy na praktyki sami, czy z rekomendacji szkoły. Warto pamiętać, że praktyki obowiązkowe są zwykle bezpłatne. Po zakończeniu praktyk, z których obie strony były zadowolone, warto poprosić opiekuna o referencje, które można dołączać do CV. W ten sposób możesz wyróżnić się na tle innych kandydatów. Nie zapominajmy też, że wiele firm wśród praktykantów poszukuje swoich nowych pracowników – pokaż się więc z najlepszej strony!

 

Studia dualne – dwie pieczenie na jednym ogniu?

Studia dualne to domena wyższych szkół technicznych. To forma współpracy między uczelnią a zakładem pracy, który umożliwia studentom zdobywanie praktycznych umiejętności podczas asystowania w codziennej pracy doświadczonym specjalistom. Połączenie teorii z praktyką pozwala na zdobywanie wiedzy równolegle w dwóch obszarach jednocześnie, co bardzo chwalą sobie pracodawcy. Zajęcia praktyczne odbywają się zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu, w pozostałe dni tradycyjne wykłady i ćwiczenia.

Nauka od specjalistów, obserwacja ich pracy oraz „podpatrywanie” ich w akcji np. przy naprawie maszyny w dziale utrzymania ruchu w firmie produkcyjnej – to wiedza jakiej nie nabędziemy na studiach. Praca z najlepszymi z branży to najszybsza droga do poszerzenia swoich umiejętności. Jeśli pojawia się na naszej drodze taka możliwość – wykorzystajmy ją. Nawet jeżeli studia dualne zwykle są trudniejsze od tradycyjnych.

Wolontariaty i działalność społeczna – czy warto wpisywać do CV?

Odpowiedź będzie krótka – tak! Jeśli nie masz na swoim koncie żadnych doświadczeń zawodowych, ale jesteś typem społecznika i nalezysz do koła naukowego, organizacji studenckiej lub działasz w wolontariacie, umieść te informacje w CV. Jeśli pełnisz konkretną funkcję w organizacji, również ją określ, podobnie jak obowiązki – np. zarządzanie zespołem, organizacja eventów itd. To pierwsza praca, nawet jeśli nagrodą za nią jest wyłącznie satysfakcja!

 

Czy warto aplikować na staże?

Praktyki obowiązkowe to tylko jedna droga do zdobycia praktycznych umiejętności. Jeśli czujesz niedosyt  lub nie jesteś zdecydowany, co dokładnie chcesz robić – warto we własnym zakresie zgłosić się na staż. Na rynku jest wiele firm, które na okres wakacyjny (i nie tylko) zaprasza do siebie niedoświadczone osoby. Programy układane z dużym wyprzedzeniem, a uczestnicy  stopniowo są w wprowadzani w zagadnienia branżowe. Na samym początku oddelegowani są do wykonywania prostych prac, a następnie przechodzą intensywne wdrożenie.

Programy stażowe różnią się między sobą. Udział w kilku, nawet w tym samym obszarze np. branży HR, ale w różnych firmach, pozwoli nabyć doświadczenie w różnorodnym środowisku. Każda z firm kładzie nacisk na inne kryteria, w odmienny sposób również podchodzi do planowania pracy oraz realizacji zadań. Im więcej firm poznamy, tym łatwiej będziemy mogli wybrać odpowiednią drogę zawodową. Wiedza odnośnie własnych preferencji względem miejsca pracy jest kluczowa.

 

Znaczenie praktyk i staży na początku kariery

Okres praktyk i staży jest idealnym czasem na poznawanie siebie i kształtowanie preferencji pracy wykonywanej w przyszłości. Im więcej młody człowiek zdobędzie umiejętności podczas edukacji, tym łatwiej będzie mu wybrać idealny zawód. Po ukończeniu szkoły potencjalnym pracodawcom będzie mógł zaproponować swoje umiejętności, a nie tylko wiedzę teoretyczną. Waga praktyk jest bezcenna, nie tylko z uwagi na wiedzę, jaką można zyskać, ale również na rozwój indywidualny. Uczestnictwo w praktykach pozwala zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, które kształtują charakter i przygotowują do przyszłej roli pracownika.

Pierwsza praca na studiach? Stanowisko juniorskie!

Ostatnie lata studiów to coraz częściej moment, kiedy wiele firm zatrudnia studentów, oferując im niepełny wymiar godzin i elastyczne zatrudnienie, dostosowane do planu zajęć. Dlaczego przedsiębiorstwa decydują się na takie ustępstwa? Wynika to z chęci odkrycia rynkowych „perełek”, zanim zatrudni je ktoś inny. Poza tym młodą osobę łatwiej kształtować pod względem wartości i stylu pracy, które wyznaje zespół. Juniorzy są zwykle pełni zapału i niekonwencjonalnych pomysłów, czym potrafią zarazić otoczenie.

A jakie są Twoje pierwsze doświadczenia zawodowe? Daj znać, w jakim wieku w Twoim CV pojawiła się pierwsza praca. A może dopiero jej szukasz? Chętnie pomożemy :)

Anna Donaj

P.S. Jeśli wciąż nie wiesz, jakie zawody będą dla Ciebie odpowiednie, zajrzyj tutaj i sprawdź, jakim typem osobowości pracowniczej jesteś!