Rynek Pracy, 08 października 2021

Niemcy niewątpliwie są jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków w celu emigracji związanej z lepszymi zarobkami. Bezrobocie w Polsce wciąż utrzymuje się na niskim poziomie, jednak wiele osób decyduje się na pracę za granicą, która często pozwala na uzyskanie wyższych dochodów i tym samym polepszenie statusu życia. Jak naleźć pracę w Niemczech?

Dowiedz się, gdzie szukać ofert oraz jakie możliwości otwiera przed Tobą niemiecki rynek pracy. Podpowiadamy także, jak znaleźć pracę w Niemczech na wakacje i bez języka, ponieważ nie zawsze jego znajomość jest warunkiem koniecznym dla zdobycia satysfakcjonującego stanowiska.

Jak znaleźć pracę w Niemczech?

Od lat Niemcy stanowią jeden z najchętniej wybieranych kierunków przez Polaków poszukujących pracy za granicą. Przystąpienie do Unii Europejskiej i zacieśnienie procesu współpracy gospodarczej między oboma krajami jeszcze bardziej motywuje naszych rodaków do poszukiwania zatrudnienia na Zachodzie. I mimo że z roku na rok bezrobocie w kraju jest niższe, wciąż nie brakuje ludzi, którzy z różnych powodów podejmują decyzję o wyjeździe „za chlebem” do naszych bogatszych sąsiadów. Interesuje Cię praca w Niemczech, ale nie wiesz, jak jej szukać? Boisz się, że nie poradzisz sobie bez znajomości języka? A może nie masz pojęcia, jak znaleźć zakwaterowanie? W naszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które ułatwią proces poszukiwania zatrudnienia za zachodnią granicą. Niemiecki rynek pracy stoi przed kandydatami z Polski otworem – wystarczy znaleźć odpowiednie oferty!

Zobacz nasze oferty pracy w Niemczech

Jak znaleźć pracę w Niemczech bez znajomości języka?

Nie jest żadną tajemnicą fakt, że płynna znajomość języka niemieckiego w mowie i piśmie znacznie ułatwia znalezienie pracy. Umożliwia również ubieganie się o zatrudnienie na najbardziej atrakcyjnych i lepiej płatnych stanowiskach. Już sam proces przeglądania ogłoszeń i selekcji ofert przebiega dużo szybciej, jeśli kandydat rozumie ich treść. Znacznie łatwiej będzie również zaadaptować się w nowym miejscu, znając, chociażby podstawy języka. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nawet bez znajomości niemieckiego, masz szansę znaleźć atrakcyjne i dobrze płatne zatrudnienie! Współpracując z naszą agencją zatrudnienia, wszystkie formalności załatwisz po polsku. Dodatkowo otrzymujesz od nas przydatne fiszki z najczęściej używanymi w danej branży słówkami i zwrotami. Nie zawsze znajomość niemieckiego jest też niezbędna do znalezienia dobrze płatnego zajęcia. Bez biegłego posługiwania się językiem, możesz aplikować o zatrudnienie w wielu branżach, m.in.: w logistyce, na produkcji czy do pracy w magazynie. Sprawdź aktualne oferty pracy bez wymaganej znajomości niemieckiego i wybierz idealną dla siebie.

Jak znaleźć pracę w Niemczech na wakacje?

Wiele osób – szczególnie młodych, ale nie tylko – poszukuje zatrudnienia u naszych zachodnich sąsiadów na okres wakacyjny. Na takich kandydatów czekają m.in. prace sezonowe: zbiory owoców, etaty w gospodarstwach rolnych czy na plantacjach warzywnych, ale także oferty w sektorze gastronomicznym, turystyce czy przy opiece nad osobami starszymi. Aby wybrać posadę, która w najlepszym stopniu odpowiada Twoim kwalifikacjom, upodobaniom i oczywiście aspiracjom finansowym, warto zainteresować się tematem dużo wcześniej – nawet na kilka miesięcy przed planowanym terminem wyjazdu. To wówczas dostępnych jest najwięcej atrakcyjnych ogłoszeń dotyczących zatrudnienia w wakacje. Jeśli jednak chcesz wyjechać w innym okresie niż letni, pamiętaj, że kandydaci do pracy sezonowej w Niemczech poszukiwani są przez cały rok!

Jak znaleźć pracę w Niemczech? – 6 skutecznych metod

Istnieje wiele sposobów na to, by znaleźć dobrze płatną pracę za zachodnią granicą. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, polecamy sprawdzić wszystkie dostępne możliwości, które znajdują się na poniższej liście:

• współpraca z agencją zatrudnienia zagranicznego, np. Mondi,
• urzędy pracy w Niemczech,
• fora i portale internetowe z ogłoszeniami,
• prasa i tradycyjne media z ofertami,
• media społecznościowe (w szczególności grupy na Facebooku),
• znajomi, którzy sami znaleźli zatrudnienie w Niemczech.

Pamiętaj, że decydując się na współpracę z agencją pośrednictwa pracy mającą swoją siedzibę w Polsce, możesz znaleźć legalną pracę szybko i bezpiecznie – wszystkie formalności załatwiasz w języku polskim, a dzięki pomocy przy zakwaterowaniu, nie będziesz również stresować się poszukiwaniem mieszkania na własną rękę.

Jak znaleźć pracę w Niemczech bez pośredników?

Można oczywiście zaleźć zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów bez udziału pośredników. Powinieneś jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że poszukiwania prowadzone samemu będą wymagały od Ciebie dużo więcej czasu i spełnienia formalności, które standardowo za kandydatów załatwia agencja. Twoim obowiązkiem będzie również znalezienie zakwaterowania czy organizacja dojazdów z miejsca zamieszkania. Tutaj przyda się dobra znajomość języka, dlatego warto zacząć jego naukę na wiele miesięcy przed planowanym wyjazdem.

Portale z ofertami pracy w Niemczech

Internet jest obecnie najpopularniejszym sposobem zarówno poszukiwania etatu, jak i rekrutacji kandydatów. Popularne w Niemczech portale, takie jak jobware.de czy karriere.com oferują codziennie nowe ogłoszenia od firm zainteresowanych zatrudnieniem obcokrajowców. Jeśli nie znasz niemieckiego na tyle, by biegle poruszać się po sieci, proponujemy zacząć od przeglądania ogłoszeń na polskich stronach, współpracujących z zagranicznymi pracodawcami. Najpopularniejsze z nich to m.in.: praca-niemcy24.pl, pracujwunii.pl oraz strony agencji pośrednictwa zajmujących się selekcją kandydatów dla niemieckich firm.

Gdzie szukać pracy w Niemczech? Wykorzystaj Facebooka

W ostatnich latach cennym źródłem informacji o pracy w Niemczech stały się również grupy na Facebooku. Najpopularniejszy portal społecznościowy świata skupia osoby, poszukujące zatrudnienia za zachodnią granicą. Zapisując się do jednej z wielu facebookowych grup, zyskujesz dostęp do aktualnych ofert oraz dane kontaktowe do osób, które zajmują się wyszukiwaniem pracowników. My oczywiście gorąco polecamy dołączenie do naszej grupy Praca w Niemczech z Mondi Polska. Znajdziesz tam najlepsze, starannie wyselekcjonowane, dobrze płatne oferty od zweryfikowanych i sprawdzonych, niemieckich pracodawców. Całą procedurę rekrutacyjną i wszystkie formalności bierzemy na siebie my.

Jak znaleźć pracę w Niemczech – na forum

Kolejnym sposobem na poszukiwanie dobrze płatnego zajęcia u naszych sąsiadów są fora internetowe poświęcone zatrudnieniu. Swoje ogłoszenia umieszczają tam zarówno pracodawcy w sposób bezpośredni, jak i agencje pośrednictwa. Plusem jest możliwość natychmiastowego odpowiadania na posty, a także wysyłania wiadomości prywatnych do osób zamieszczających ogłoszenia. Nawet jeśli nie uda Ci się znaleźć interesującej oferty na takim forum, warto się tam zarejestrować i budować sieć kontaktów, która może zaowocować w przyszłości. Być może potencjalny pracodawca będzie pamiętać o Twojej kandydaturze, gdy trafi się ogłoszenie odpowiadające Twoim preferencjom.

Znajomi pracujący już w Niemczech

Każdy z nas zna kogoś, kto pracuje, bądź w przeszłości pracował za granicą. Bardzo prawdopodobne, że były to właśnie Niemcy. Poszukiwanie angażu poprzez własnych, bliższych lub dalszych znajomych ma tę zaletę, że pozwala aplikować do konkretnych, sprawdzonych firm. Opinie o danym pracodawcy, pochodzące od osób, które są lub były u niego zatrudnione, bardzo często stanowią cenne źródło wiedzy na temat przedsiębiorstwa. Nawet jeśli żaden z Twoich znajomych nie ma w swoim CV przygody z pracą zagraniczną, być może znają oni kogoś, kto z takiej formy zatrudnienia korzystał. Rozmowa z przyjaciółmi nic nie kosztuje, a może być szansą na znalezienie pracy Twoich marzeń. Z pewnością nic na tym nie stracisz, a zyskać możesz bardzo wiele.

Fachowcy wiedzą, jak znaleźć pracę w Niemczech

Chcesz podjąć pracę w Niemczech, ale nie wiesz, jak znaleźć zatrudnienie? Boisz się, że będziesz pracował nielegalnie, bez ubezpieczenia, za znacznie niższą niż obiecana stawkę, w warunkach uwłaczających ludzkiej godności? Zaufaj specjalistom z agencji zatrudnienia zagranicznego, aby uniknąć takich problemów! Fachowcy wiedzą, jak szukać legalnej i dobrze płatnej pracy oferowanej przez sprawdzone przedsiębiorstwa. Dodatkową zaletą współpracy z pośrednikiem jest brak bariery językowej – u nas wszystkie niezbędne formalności załatwiasz po polsku!

5 powodów, dla których warto podjąć współpracę z agencją:

1. Gwarancja legalnej, dobrze płatnej posady z ubezpieczeniem i odprowadzanymi składkami.
2. Kompleksowe doradztwo w zakresie praw i obowiązków pracownika w Niemczech.
3. Bieżące wsparcie dedykowanego opiekuna.
4. Możliwość znalezienia pracy wraz z zakwaterowaniem.
5. Tylko zweryfikowani, sprawdzeni pracodawcy.

Arbeitsagentur, czyli Urząd Pracy

Wszyscy obywatele Unii Europejskiej mają prawo do skorzystania z oferty niemieckich urzędów pracy (Arbeitsämter). Co więcej, sprawdzenie bieżących ogłoszeń publikowanych przez takie instytucje jest całkowicie darmowe, bez względu na to, czy jesteś Niemcem, Polakiem czy Francuzem. Osoby, które nie posiadają szczególnych kwalifikacji czy wysokiego wykształcenia, a mimo to chcą znaleźć dobrze płatną pracę, powinny skorzystać z oferty urzędów z uwagi na fakt, że wielu pracodawców nie wymaga specjalnego przygotowania czy doświadczenia w zawodzie. Dla cudzoziemców poszukujących zatrudnienia otwarto również specjalną jednostkę Zentralstelle für Auslandsvermittlung. Szczegółowe informacje o urzędach dla bezrobotnych w Niemczech dostępne są na stronie internetowej www.arbeitsagentur.de.

Współpraca z agencją zatrudnienia

Jeśli nie chcesz szukać pracy przez urząd, nie masz znajomych pracujących za granicą, a samodzielnie przeglądanie ofert z różnych powodów również nie wchodzi w grę, pozostaje nawiązanie kontaktu z pośrednikiem zatrudnienia. Polska agencja ułatwia aplikowanie o pracę w Niemczech, dzięki wsparciu dedykowanych, doświadczonych specjalistów. Szukanie etatu przez agencję w szczególny sposób poleca się osobom bez znajomości języka, a także wszystkim tym, których interesuje znalezienie etatu wraz z zakwaterowaniem. Cenne wsparcie i pomoc we wszystkich kwestiach związanych z wyselekcjonowaniem najlepszej oferty, znacznie uproszczą formalności i pomogą szybciej podjąć wymarzoną pracę za granicą.

Jak znaleźć legalną pracę w Niemczech

Niewiele osób wyjeżdża za granicę „w ciemno”, bez zapewnionego zatrudnienia czy chociażby zakwaterowania. Najrozsądniejszym wyjściem jest oczywiście rozpoczęcie poszukiwań angażu jeszcze w Polsce, na długo przed planowanym terminem wyjazdu. Do planowania swojej kariery za granicą warto podejść systemowo, krok po kroku planując swoje cele i konkretyzując oczekiwania. W pierwszej kolejności należy określić sam cel wyjazdu (pracę w konkretnym zawodzie, lokalizację, termin, czas trwania). Następnie pora na stworzenie bazy kontaktów, np. poprzez zebranie interesujących nas adresów stron www, forów internetowych, kontaktów do agencji zatrudnienia czy znajomych pracujących za granicą. Ostatnim etapem jest oczywiście aplikowanie na interesujące nas ogłoszenia – indywidualnie lub przez pośrednika, który cały ciężar formalności bierze na siebie.

Jak znaleźć dobrze płatną pracę w Niemczech

Warto zdawać sobie sprawę, że najlepiej płatne stanowiska wymagają od pracowników odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. Nie oznacza to jednak, że osoby nieposiadające wysokiego wykształcenia czy stażu nie znajdą w Niemczech dobrze płatnej posady. W wielu branżach również tych niewymagających szczególnych umiejętności, za granicą wciąż zarabia się znacznie więcej niż w Polsce. Dotyczy to zarówno zawodów, w których praca ma charakter ciągły, jak i prac sezonowych. Warto jednak pamiętać, że znalezienie dobrze płatnego zajęcia wymaga rozpoczęcia poszukiwań na długo przed planowanym wyjazdem. W takich sytuacjach bezcenna okazuje się pomoc doświadczonej agencji pośrednictwa, która ułatwi poszukiwanie wymarzonej pracy za zachodnią granicą.

Jak znaleźć pracę i mieszkanie w Niemczech

Wielu Polaków korzystających z międzynarodowego pośrednictwa pracy nie musi przejmować się poszukiwaniem zakwaterowania w Niemczech – agencje ułatwiają im znalezienie zarówno zajęcia, jak i mieszkania. Zaletą takiej współpracy jest nie tylko ograniczenie formalności, ale również gwarancja pobytu w komfortowych warunkach. Znalezienie mieszkania na własną rękę u naszych zachodnich sąsiadów jest jednym z największych wyzwań. Oczywiście najpopularniejszą metodą jest szukanie zakwaterowania przez internet, za pośrednictwem licznych portali z ogłoszeniami. Z pomocą mogą również przyjść mieszkający za granicą znajomi.

Jak znaleźć pracę w IT w Niemczech

Jedną z najszybciej rozwijających się branż za zachodnią granicą jest oczywiście branża IT. W tym biznesie pracę znajdą zdolni programiści, informatycy, specjaliści od budowy sieci oraz inni pracownicy obsługujący systemy informatyczne. Niemieckie firmy doceniają umiejętności polskich programistów, proponując im znacznie wyższe zarobki i atrakcyjne warunki współpracy. Zatrudnienie w tym sektorze dają Polakom głównie największe zagłębia IT, takie jak Berlin, Frankfurt czy Hamburg.

Jak znaleźć pracę w Niemczech jako kierowca

Również polscy kierowcy, z roku na rok stanowią coraz liczniejszą grupę pracowników za naszą zachodnią granicą. Duże zapotrzebowanie w branży transportowej sprawia, że pracę znajdą tam zarówno kierowcy z wieloletnim doświadczeniem, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę „za kółkiem”. Każdy, kto ubiega się o zatrudnienie w transporcie, może skorzystać z licznych ofert, którymi dysponują wyspecjalizowane agencje pośrednictwa pracy.

Jak znaleźć pracę w Niemczech jako opiekunka

Od lat niezmiennie, wielką popularnością cieszy się praca w Niemczech w zawodzie opiekunki. Do podstawowych obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku często należy nie tylko opieka nad osobami starszymi, ale również kompleksowe prowadzenie domu. Czynności takie jak pranie, prasowanie, sprzątanie czy przygotowywanie posiłków również mogą wchodzić w zakres obowiązków opiekunki. Oczywiście, wraz ze zwiększeniem ilości prac do wykonania, rośnie również wynagrodzenie, które w przypadku opiekunek średnio wynosi w granicach 5500-6000 zł „na rękę”. Oferty pracy dla opiekunek również znajdziesz w bazie większości agencji zatrudnienia zagranicznego.

Jak znaleźć pracę biurową w Niemczech

Osoby, chcące rozwijać się zawodowo w pracy biurowej u naszych zachodnich sąsiadów, również mają do wyboru wiele atrakcyjnych ofert. Prowadzenie sekretariatu, obsługa klientów czy sprzedaż stacjonarna lub online, to tylko niektóre przykłady obowiązków, jakie czekają na polskich pracowników w Niemczech. W wielu przypadkach do pracy w burze nie jest wymagane wyższe wykształcenie, jednak znajomość języka lub doświadczenie zawodowe będą przez potencjalnego pracodawcę mile widziane. Interesuje Cię praca biurowa na Zachodzie? Sprawdź aktualne oferty agencji zatrudnienia Mondi i rozwijaj z nami swoją karierę zawodową.

Zaaplikuj, znajdziemy Ci pracę

    Zapoznałem się z klauzulą informacyjną MONDI sp. z o.o. Moje dane będą przetwarzane w procesie rekrutacji na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b) RODO. Zapoznałem się z klauzulą informacyjną MONDI sp. z o.o. Moje dane będą przetwarzane w procesie rekrutacji na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b) RODO.
    Zostałem poinformowany, że w przypadku podania danych innych niż wynikających z zakresu art. 22 [1] Kodeksu pracy, dane przetwarzane są na podstawie zgody, którą mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora. Zostałem poinformowany, że w przypadku podania danych innych niż wynikających z zakresu art. 22 (1) Kodeksu pracy, dane przetwarzane są na podstawie zgody, którą mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykorzystania ich w przyszłych naborach prowadzonych przez MONDI sp. z o.o., przez okres najbliższych 10 lat. Udzieloną zgodę mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykorzystania ich w przyszłych naborach prowadzonych przez MONDI sp. z o.o., przez okres najbliższych 10 lat. Udzieloną zgodę mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora.