Praca w Niemczech wydaje się dla wielu osób dobrym rozwiązaniem. Jednak przygotowania do wyjazdu i sama podróż wydają się bardzo trudne. Jeśli wyjeżdżasz pierwszy raz do pracy za granicę, na pewno masz wiele pytań i wątpliwości. Pomożemy Ci je rozwiać. Od wielu lat ułatwiamy Polakom start w Niemczech. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki i podstawowe informacje.
Praca w Niemczech – jakie dokumenty należy zabrać?
- Dokument tożsamości ze zdjęciem – dowód lub paszport. Pamiętaj, by upewnić się, że dokument nie stracił ważności, gdyż brak ważnego dowodu osobistego uniemożliwi Ci przekroczenie granicy.
- Uprawnienia potwierdzające kwalifikacje – jeśli Twoja praca wiąże się z obsługą maszyn, pracą z wysokimi napięciami itd. Twój nowy pracodawca będzie wymagał okazania potwierdzenia kwalifikacji, zanim rozpoczniesz wypełnianie obowiązków. Dotyczy to specjalistycznego prawa jazdy, uprawnień na wózek widłowy, uprawnienia SEP, certyfikaty spawalnicze itd.
- Jeśli mieszkałeś/mieszkałaś wcześniej w Niemczech, zabierz potwierdzenie poprzedniego meldunku oraz niemiecki numer identyfikacji podatkowej.
- Akt ślubu oraz akty urodzenia dzieci (kopie) – będą niezbędne przy meldunku, jeśli chcesz uzyskać korzystniejszą klasę podatkową.
- Jeśli zamierzasz poruszać się autem, pamiętaj o prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym, przeglądzie samochodu (upewnij się, że jest aktualny) oraz o naklejce ekologicznej, jeśli w danym mieście jest ona wymagana.
Co musisz wiedzieć, jadąc autem do Niemiec
Dojazd do Niemiec
Niemcy znane są ze swojej świetnie rozwiniętej infrastruktury drogowej. W zaledwie kilka godzin możesz przejechać cały kraj w każdym kierunku. Większość dróg to autostrady, o znacznie lepszej jakości niż te, do których przyzwyczaiła nas Polska. Warto tylko wiedzieć, że podróżując przez Niemcy dość często będziesz natykać się na remonty jezdni i należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu.
Planując podróż, pamiętaj, że natężenie ruchu największe jest w piątki oraz niedziele, z uwagi na rytm pracy. Dlatego, jeśli musisz przemieszczać się w te dni, przewiduj czas znacznie dłuższy niż zwykle. Jeśli chodzi o koszty podróży, wiele zależy od środka transportu i faktycznej odległości. Kwoty wahają się zwykle od 50 do 150 euro.
Aby obniżyć koszty podróży, można skorzystać ze wspólnych przejazdów. Istnieją przeznaczone do tego platformy (np. blablacar.pl), grupy na portalu Facebook zrzeszające osoby podróżujące między Polską a Niemcami. Np: tutaj i tutaj. W przypadku pracy z Mondi Polska praktykujemy także łączenie pracowników jadących na ten sam kontrakt, by mogli podróżować wspólnie i podzielić między siebie koszty.
Zobacz nasze oferty pracy w Niemczech
Naklejka ekologiczna w Niemczech
Strefa ekologiczna tzw. Umweltzone rozciąga się w promieniu kilku kilometrów od ścisłego centrum miasta. Do większości niemieckich miast od 2008 roku wjadą tylko auta posiadające tzw. nalepkę ekologiczną. Ograniczenia dotyczą zwykle największych miast – wśród nich są Frankfurt, Dortmund i Berlin. Łącznie ich liczba sięga 50 i z roku na rok rośnie.
Gdy podczas kontroli policyjnej okaże się, że pojazd w strefie nie ma naklejki, kierowca otrzyma mandat wysokości 40 euro i punkt karny. Dodatkowo auto zostanie odholowane na parking poza strefą, a dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany, aż do wykonania przeglądu i uzyskania nalepki. Koszt jej uzyskania to około 80-100 złotych.
Dodatkowe ubezpieczenie
Warto wiedzieć, że w razie wypadku, stłuczki lub awarii auta, holowanie go z Niemiec do Polski jest niezwykle drogie. Warto więc rozważyć wykupienie dodatkowego pakietu ubezpieczenia, które obejmuje takie sytuacje w zagranicznej podróży. Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma oferty dla kierowców jeżdżących po Europie – wśród składowych zwykle jest holowanie samochodu, pomoc medyczna, transport pasażerów i kierowcy oraz naprawa w miejscu awarii.
Już wkrótce na blogu część druga poradnika przedwyjazdowego! Zapraszamy!
Sprawdź najnowsze oferty pracy w Niemczech!
Zaaplikuj, znajdziemy Ci pracę