Rozwój Zawodowy, 19 grudnia 2019

Po pomyślnym zakończeniu procesu rekrutacyjnego następuje ten zarazem wyczekiwany, jak i nieco stresujący moment, czyli pierwszy dzień w nowej pracy. Oczywiście przychodząc do nowej firmy nie musisz od wejścia wiedzieć wszystkiego, jednak zwrócenie uwagi na pewne zachowania i szczegóły pomoże Ci zrobić dobre, pierwsze wrażenie na współpracownikach oraz poskromić związane z tym wydarzeniem nerwy. W końcu kiedy jesteśmy dobrze przygotowani, stres nie przejmuje nad nami kontroli.

Przygotuj się na pierwszy dzień w nowej pracy

Jeszcze zanim przekroczysz próg nowej firmy, możesz poczynić pewne kroki, które pomogą Ci czuć się pewniej. Dzień wcześniej postaw na odpoczynek, połóż się wcześniej spać, żeby następnego dnia mieć jak najwięcej energii i sprostać nowym wyzwaniom. Przygotuj też ubrania, upewniając się wcześniej, jaki dress code panuje w firmie. Jeśli nie pamiętasz tego typu szczegółów z rozmowy rekrutacyjnej, nie będzie to problemem, jeśli grzecznie zapytasz o to dział HR. Pamiętaj, aby wyglądać w sposób schludny i zadbany. Zadbaj też o posiłek – trudno przewidzieć, czy będziesz mieć czas na lunch, dlatego dodatkowa kanapka może okazać się świetnym pomysłem.

Co warto wiedzieć przed pierwszym dniem w nowej pracy?

Poświęć trochę czasu na poczytanie informacji na temat firmy – pewnie odrobiłeś już tą lekcję przed rozmową rekrutacyjną, jednak małe odświeżenie wiedzy nie zaszkodzi. Dodatkowo przygotuj kilka zdań na swój temat. Pierwszy dzień w nowej pracy z pewnością będzie wymagał tego, abyś potrafił elegancko przedstawić się współpracownikom i w spójny, zwięzły sposób odpowiedzieć na ich pytania dotyczące np. Twoich wcześniejszych doświadczeń czy zainteresowań. Sprawdź też aktualny czas dojazdu, upewnij się, że nie ma planowanych utrudnień ruchu oraz postaraj się przybyć do biura kwadrans przed czasem. Nie ma nic gorszego, niż spóźnienie się na samym początku kariery w danej firmie.

Idealny, pierwszy dzień w nowej pracy

Przede wszystkim pamiętaj o pozytywnym nastawieniu. Osoby otwarte, życzliwe i uśmiechnięte zawsze sprawiają lepsze pierwsze wrażenie. Jeśli czegoś nie wiesz lub nie jesteś pewien – pytaj! To jest ten moment, kiedy masz do tego pełne prawo, tak samo jak do popełniania błędów. Lepiej jednak unikać ich poprzez dopytanie o nurtujące kwestie bardziej doświadczonych kolegów. Pamiętaj także, aby podziękować za każdą okazaną pomoc. Nie wdawaj się też w firmowe plotki – zdarzają się one nawet w najlepszych firmach, dlatego zachowaj ostrożność, aby nie wypowiadać pochopnie sądów i utrzymywać zdrowy dystans wobec takich sytuacji. Zadbaj również o dobrą organizację, a powierzone Ci zadania wykonuj od początku do końca. Informuj swojego przełożonego o postępach oraz zakończonych działaniach, aby otrzymywał wyraźny sygnał, że jesteś samodzielny i dobrze radzisz sobie z powierzonymi obowiązkami. I oczywiście kiedy ktoś Ci się przedstawia, postaraj się skupić, aby zapamiętać jego imię. Nikt nie będzie miał Ci za złe, jeśli tak się nie stanie – zwłaszcza w większych firmach, jednak z pewnością dobra pamięć do imion będzie postrzegana „na plus”. Powodzenia!