Miejsce Pracy, 24 października 2019

Jednym z najważniejszych elementów efektywności wykonywanych zadań jest skupienie. W pracy mamy styczność z wieloma czynnikami rozpraszającymi naszą uwagę, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób im nie ulegać oraz co zrobić, żeby nasze skupienie w pracy było jeszcze lepsze. Istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą Ci utrzymać większą koncentrację, a co za tym idzie – efektywniej wykonywać codzienne obowiązki.

Większy porządek – większe skupienie w pracy

Pierwszą czynnością, jaką warto zrobić, aby nie opuszczało nas skupienie w pracy, jest uporządkowanie przestrzeni wokół siebie. Posprzątaj biurko, pozbądź się wszelkich zbędnych przedmiotów, które stwarzają wokół Ciebie chaos i skutecznie odciągają Twoją uwagę od tego, co rzeczywiście ważne. Następnie uporządkuj komputer – usuń stare pliki, utwórz skróty do najczęściej używanych programów i narzędzi oraz uporządkuj foldery. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, a praca stanie się bardziej usystematyzowana. Gdy już to zrobisz, umieść w widocznym miejscu listę zadań, które przybliżą Cię do wyznaczonych celów. Sprawi to, że zawsze będziesz mieć odniesienie, czy to czym aktualnie się zajmujesz rzeczywiście się na nie składa.

Wygoda a skupienie w pracy

Wygodne krzesło, odpowiednia wysokość biurka, a nawet ubiór także wpływają na nasze skupienie w pracy. Zadbaj o to, aby Twój komfort był jak największy, ponieważ wymienione powyżej czynniki mogą zdecydowanie odwracać Twoją uwagę. Trudno przecież skupić się na wyznaczonym celu, kiedy np. bolą nas plecy i uwiera któraś z części garderoby. Nawet jeśli w Twojej pracy wymagany jest określony dress code, postaraj się dobrać ubrania tak, abyś mimo wszystko czuł się w nich możliwie jak najswobodniej.

Planuj swoją pracę i unikaj „rozpraszaczy”

Jeśli odpowiednio zaplanujesz swoje zadania i nadasz im właściwy priorytet, Twój dzień pracy stanie się bardziej uporządkowany. Nawet gdy pojawi się nagła potrzeba odpisania na pilnego, niespodziewanego maila, z łatwością wrócisz do wykonywanych wcześniej zadań zgodnie z ich porządkiem. Skupienie w pracy często utrudniają nam także koledzy i koleżanki. Oczywiście dobra atmosfera jest niezwykle ważna, jednak toczące się nad Twoim biurkiem rozmowy mogą skutecznie przeszkodzić Ci w utrzymaniu skupienia. Nie będzie to ani trochę źle odebrane, jeśli w grzeczny sposób poinformujesz, że potrzebujesz większego spokoju w celu lepszego skupienia się. Jeśli jesteś jedną z tych osób, którym w utrzymaniu koncentracji pomaga muzyka, koniecznie miej przy sobie słuchawki – dzięki nim łatwiej będzie Ci ograniczyć wpływ zewnętrznych bodźców.

Nie pozwól, aby głód zakłócił Twoje skupienie w pracy

Gdy jesteśmy głodni, skupienie się na ważnych zadaniach jest zdecydowanie trudniejsze. Dlatego aby działać efektywnie, ważne jest odpowiednie odżywianie, a także niedopuszczanie do sytuacji, w których przez brak posiłku dosłownie skręca nas w żołądku. Miej ze sobą zawsze zdrową przekąskę np. orzechy – zawarty w nich magnez pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Pamiętaj też o ciepłym lunchu oraz piciu odpowiedniej ilości wody. Najlepiej jeśli zawsze będziesz mieć ją przy sobie, ponieważ właściwe nawodnienie organizmu także pozwala nam zachować lepszą koncentrację.