Miejsce Pracy, Opinie, Rozwój Zawodowy, 22 listopada 2016

Pojęcie „zadowolenie z pracy” to termin wprowadzony przez amerykańskiego psychologa Edwina A. Locke’a. Przez zadowolenie z wykonywanej pracy rozumie on pewien „przyjemny stan emocjonalny, będący efektem interpretacji wrażeń przez jednostkę powstałych na skutek realizacji zadań w pracy. Innymi słowy mówiąc, to stan emocjonalny wywołany wykonywaniem określonych zadań, które dla jednostki są ciekawe, interesujące i są zbieżne z jej potrzebami (np. rozwojowymi).

Brzmi dobrze prawda? Bowiem któż z Nas nie chciałby by jego praca sprawiała mu przyjemności, czuł się szczęśliwy na samą myśl o przystąpieniu do swoich zadań. Myślicie, że to nie możliwe? Nic bardziej mylnego. Poniżej dajemy kilka prostych rad, które pomogą Wam odczuć satysfakcję i zadowolenie z wykonywanej pracy, bowiem to właśnie w niej spędzamy 1/3 naszego dnia :)

Znajdź szczęście w obecnym miejscu pracy

Brzmi naiwnie, ale warto próbować. Może być trudno, gdy siedzisz w małym pomieszczeniu bez okien lub hałaśliwym open space. Ale spójrz szerzej, może masz świetny zespół, z którym praca zawsze jest lżejsza, a może twój szef świetnie motywuje zespół do działania? Zwróć uwagę na pozytywne aspekty i skup się na nich. Pielęgnuj relacje z pracownikami, z którymi dobrze realizuje się projekty. Inspiruj się szefem i rozwijaj swoje umiejętności. Zadowolenie z pracy przybiera różne formy.

Rób to, co kochasz

Niemożliwe? A jednak! Nie istnieje idealna praca, ale to nie znaczy, że nie możemy lubić naszą pracę. Znajdź w swoim codziennym rytuale pracy elementy, które są dla ciebie ciekawe, które wykonujesz z przyjemnością, które dają Ci poczucie spełnienia. Jeśli lubisz rozmawiać z innymi ludźmi, cenisz sobie kontakt z innymi – postaraj się wprowadzić innowacyjny element do telefonów do kontrahentów. Znajdź przyjemność w tej czynności, czerp satysfakcję a wtedy praca stanie się przyjemna.

Dbaj o swój rozwój

Kto stoi w miejscu, nie rozwija się. Pamiętaj, że to co wypracujesz Ty – zostaje z Tobą. To Twój wewnętrzny kapitał. Zrób plan i wypisz cele zawodowe, a następne przejdź do realizacji. Nie czekaj aż pracodawca domyśli się czego potrzebujesz i w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać. Zaplanuj dokładnie krok po kroku swoją ścieżkę zawodową, dzięki temu przejmiesz kontrolę nad swoim rozwojem zawodowym.

Składaj obietnice, których możesz dotrzymać

Przyczyną napięć i stresu jest niewywiązywanie się z zadań i obowiązków. Dlatego ważne jest, aby realnie ocenić swoje możliwości w obliczu nowych projektów. Nowe wyzwania są ciekawe, ale jeśli nie mamy czasu na ich realizacji, na nic zda się uczestnictwo w jeszcze większej ich ilości. Jeśli przytłaczają Ciebie aktualne obowiązki – przeorganizuj swoją pracę, uporaj się ze sprawami bieżącymi. Pamiętaj, że przełożony ceni szczerość.

Interesuj się firmą

Jeśli chcesz czuć się dobrze w miejscu pracy – poznaj je najpierw. Zorganizuj spotkanie integracyjne z współpracownikami po pracy, porozmawiaj z nimi, zapytaj co ich interesuje co lubią, jakie wyznają wartości w życiu. Nie zapominaj o poznaniu swojej firmy, zwróć uwagę jakie wartości prezentuje, jaki kierunek rozwoju obiera, zaangażuj się i dołóż swoją cegłę w rozwoju firmy. Satysfakcja murowana!

Zadowolenie z pracy a atmosfera

Spędzamy ze współpracownikami spora część dnia, dlatego warto zadbać o przyjazne relacje, aby czas pracy był dla każdego przyjemny. Wiele badań wskazuje, że pozytywna atmosfera w miejscu pracy wpływa na naszą efektywność. Efektywność wiąże się z zadowoleniem. Prosta kalkulacja :) Zresztą dobre i stabilne relacje w zespole są gwarancją wzajemnego wsparcia i pomocy.

Alicja i Anna