Rozwój Zawodowy, 01 marca 2017

Cechy charakteru i usposobienie powinny być kluczowymi czynnikami, determinującymi wybór ścieżki zawodowej. Psychologowie zajmujący się zagadnieniami pracy nie mają co do tego wątpliwości. Badacz John L. Holland wyróżnił 6 typów osobowości zawodowej. Typologia uwzględnia cechy charakteru, umiejętności, wady oraz profesja, w których dany typ odnajdzie się najlepiej.

Kto powinien sprawdzić swoją osobowość zawodową?

Mogłoby się wydawać, że sprawdzenie swojego typu osobowości pomoże wyłącznie osobom na początku ścieżki zawodowej, które stoją przed wyborem profesji. Jednak warto zdecydować się na mały test nawet wtedy, gdy pierwsze doświadczenia zawodowe mamy dawno za sobą. W sytuacji, gdy czujemy, że obecne stanowisko nie daje nam zadowolenia i satysfakcji, a każdy dzień wypełniony jest oczekiwaniem na piątek.

Poza tym czas spędzony na poznawaniu siebie nigdy nie jest czasem straconym. Dlatego niezależnie od Twoich doświadczeń i poziomu satysfakcji z pracy, zanim zaczniesz czytać dalej, weź kartkę i długopis. Wypisz na niej swoje cechy, ulubione czynności i rzeczy, które sprawiają Ci trudności.

 

Gotowe? Zapraszam do czytania dalej:

6 typów osobowości zawodowej:

1.     Typ realistyczny

Należą do niego osoby, które nastawione są na rozwiązywanie problemów. Dobrze czują się, używając maszyn i narzędzi. Spełniają się w produkcji oraz wydobywaniu i przetwarzaniu surowców. Odnajdują się również w opiece nad roślinami i zwierzętami. Typ realistyczny czerpie przyjemność z oglądania efektów swojej fizycznej pracy. Trudności zaś sprawiają im zajęcia związane z kontaktami interpersonalnymi. Unika więc zawodów, które ich wymagają.

Typowe zawody:
leśnik, ogrodnik, rolnik, grawer, elektryk, kierowca, mechanik, optyk, pilot, tokarz, wszystkie zawody rzemieślnicze

2.     Typ badawczy

Zrozumienie otaczającego świata jest jego celem. Wnikliwie analizuje zjawiska, ale także ludzi, ich zachowania i uczucia. Rozwiązywanie skomplikowanych, abstrakcyjnych problemów sprawia mu przyjemność. Chce tworzyć nowe teorie naukowe i zmieniać świat. Charakteryzuje go niepohamowany pęd do wiedzy. Ma rozwinięte umiejętności analityczne, matematyczne. Nie jest graczem zespołowym. Źle czuje się także kierując działaniami innych. Zwykle jest introwertykiem.

Typowe zawody:
antropolog, astronom, archeolog, biolog, chemik, filozof, geolog, geograf, fizyk, farmaceuta, matematyk, historyk, meteorolog, programista, politolog, statystyk, socjolog

3.     Typ artystyczny

Kreatywność to jego drugie imię. Tworzenie nowych, pięknych rzeczy jest jego domeną. Kocha muzykę, literaturę, sztukę. Dobrze odnajduje się w nowych, niecodziennych sytuacjach. Ceni twórcze wymiany myśli, z kontaktów z ludźmi czerpie inspirację. Ma ogromną wyobraźnię i potrafi myśleć nieszablonowo. Potrafi dostrzegać piękno tam, gdzie inni widzą codzienność. Unika rutyny i ustalonych reguł. Bywa niepraktyczny i zapominalski.

Typowe zawody:
aktor, architekt, dyrygent, dekorator wnętrz, fotograf, malarz, muzyk, pisarz, projektant mody, rzeźbiarz, tancerz, wizażysta

4.     Typ społeczny

Typ społeczny najlepiej czuje się w grupie. Jest empatyczny, lubi doradzać i pomagać innym. Cechuje go altruizm. Jest stworzony do nauczania innych oraz opiekowania się drugim człowiekiem. Odnajduje w sobie pokłady cierpliwości i wyrozumiałości, których nie mają przedstawiciele innych typów. Otoczenie uważa go za osobę życzliwą, uczuciową oraz uprzejmą. Unika czynności o charakterze pracy fizycznej i niezbyt dobrze czuje się w kontakcie z technologią i zajęciami manualnymi.

Typowe zawody:
fizjoterapeuta, bibliotekarz, hostessa, ksiądz, kelner, lekarz, masażysta, nauczyciel, psycholog, pracownik socjalny, policjant, ratownik, pielęgniarka, stewardesa, trener, wykładowca

5.     Typ przedsiębiorczy

Czuje się dobrze pracując z ludźmi oraz zarządzając nimi. Lubi mieć realny wpływ na działania innych, dąży do zyskania władzy. Ceni korzyści materialne. Jest odważny i skłonny do podejmowania ryzyka, które według niego jest wkalkulowane w sukces. Sprawdza się w roli lidera i szefa. Jest charyzmatyczny, pewny siebie ma dar przekonywania. Otoczenie zwykle określa osoby reprezentujące ten typ mianem „człowieka sukcesu”

Typowe zawody:
prawnik, agent ubezpieczeniowy akwizytor, dyplomata, doradca podatkowy, makler, menedżer, notariusz, prawnik, handlowiec

6.     Typ konwencjonalny

Jego domeną jest porządek. Lubi pracę z danymi, dąży do ich strukturalizacji. Ceni bezpieczeństwo, ład i zorganizowanie. Dobrze radzi sobie z rozwiązywaniem problemów według ściśle określonych procedur i zasad. Jest bardzo sumienny, systematyczny i skuteczny w swoim działaniu. Rozwaga i unikanie niepotrzebnego ryzyka dają mu poczucie życiowej harmonii i równowagi. Dobrze czuje się w sytuacjach o jasno wytyczonych zasadach, kiedy wypełnia precyzyjne polecenia przełożonych. Unika konfliktów interpersonalnych.

Typowe zawody:
archiwista, agent celny, agent ubezpieczeniowy, kasjer, księgowy, notariusz, radca prawny, recepcjonista, rzeczoznawca, statystyk, syndyk, stenograf, urzędnik biurowy, technik BHP

 

Wyniki

Porównaj wypisane przez siebie cechy z opisem poszczególnych typów. Prawdopodobnie Twoje wady i zalety pasują do kilku grup – to naturalne. Jest niewiele osób, które charakteryzuje pojedyncza osobowość. Często spotykane mieszanki to konwencjonalno-społeczny i badawczo-realistyczny.

Świadomość reprezentowania pewnego typu pomoże wybrać zawody, które potencjalnie staną się pasją, a nie pracą. Koncepcja 6 typów osobowości zawodowej jest oczywiście daleko idącym uproszczeniem. Może jednak stanowić wskazówkę w podejmowaniu decyzji i ciekawe narzędzie w poznawaniu siebie.

 

Mam nadzieję, że ten prosty test pomoże Ci dokonać słusznych wyborów lub skłoni do zmian na lepsze! Jakim typem jesteś? Podziel się wynikami w komentarzach!

Karolina Chojnacka