Kandydat, Rekrutacja, 16 listopada 2018

Zapewne słyszałeś o tym, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Badania wykazują, że czas, w którym nasz rozmówca wyrabia sobie o nas zdanie, to zaledwie 11 sekund! W związku z tym to, jak zostaniemy odebrani przy pierwszym spotkaniu, wpływa na nasz ogólny wizerunek. W psychologii nazywa się to efektem aureoli, który polega na przypisywaniu kolejnych cech osobowości właśnie na podstawie pierwszego wrażenia.

Jak przekłada się to na proces rekrutacji? Jesteś w trakcie poszukiwania pracy, a spotykasz się z brakiem odzewu na dziesiątki wysłanych aplikacji? Czytaj dalej i dowiedz się jak zrobić dobre wrażenie w czasie kontaktu z rekruterem.

Dobrze przygotowane CV

CV jest pierwszym pomostem łączącym kandydata z potencjalnym miejscem pracy. Warto zadbać o to, aby przygotowana przez nas aplikacja była profesjonalna i czytelna. Częstym pytaniem kandydatów jest sens poświęcania czasu na dopracowywanie swojego CV. Ich zdaniem to kompetencje i doświadczenie powinny odgrywać największą rolę w wyborze osoby na dane stanowisko. Mimo, że to właśnie umiejętności decydują o ostatecznej decyzji dotyczącej zatrudnienia, dobrze przygotowane CV jest dla rekruterów kluczowe.

Postaw się na miejscu osoby, która prowadzi jednocześnie kilka procesów rekrutacyjnych. W przypadku dużego zainteresowania, ma ona do przeanalizowania dziesiątki nadesłanych aplikacji. Na tym etapie to właśnie forma przygotowania CV decyduje o tym, czy zostanie ono przekazane do dalszej weryfikacji.

Na co warto więc zwrócić uwagę, przygotowując się do procesu rekrutacyjnego? Zapraszamy do dalszej lektury.

Dodatkowe dokumenty

Warto dobrze wczytać się w treść ogłoszenia, które nas interesuje. Bardzo często znajdziemy w nim informacje dotyczące dokumentów, które należy nadesłać wraz z aplikacją. Oprócz koniecznej klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych, może to być portfolio bądź wykonane zadanie rekrutacyjne. Dodatkowo, w ogłoszeniach może znaleźć się informacja dotycząca preferowanego tematu wiadomości, który ułatwia rekruterom kategoryzowanie nadesłanych aplikacji.

Aktualne dane kontaktowe

Aby zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacji, należy przede wszystkim jak najbardziej ułatwić rekruterowi z nami kontakt. W tym celu warto sprawdzić, czy zawarte w naszej aplikacji dane kontaktowe są aktualne, a w razie potrzeby odpowiednio je zaktualizować.

Komunikacja

Uczestnicząc w procesie rekrutacyjnym, warto pamiętać o tym, że telefon od rekrutera może nastąpić w najmniej oczekiwanym przez nas momencie. Dobrym pomysłem jest przygotowanie się na taką sytuację. Jeśli nie możemy rozmawiać w danej chwili, kluczowa jest transparentna komunikacja oraz ustalenie dogodnego terminu kontaktu. W wypadku, kiedy prowadzimy z rekruterem korespondencję mailową, należy pamiętać o zachowaniu oficjalnej formy wypowiedzi. Jakiekolwiek błędy ortograficzne, czy korzystanie z adresu mailowego o wątpliwej nazwie może negatywnie wpłynąć na rozpatrzenie naszej kandydatury.

Potwierdzenie spotkania…

Rekrutacja to proces wymagający zaangażowania nie tylko ze strony osoby ją prowadzącej, ale także (a raczej przede wszystkim) samego kandydata. Jeśli pomyślnie przejdziemy pierwsze dwa etapy procesu (rozpatrzenie CV oraz rozmowę telefoniczną), z pewnością zostaniemy zaproszeni na kolejny etap odbywający się w siedzibie firmy. Zazwyczaj wszelkie informacje na temat spotkania otrzymujemy na skrzynkę mailową – ważne jest, aby nie zapomnieć odpowiedzieć na taką wiadomość i potwierdzić swoje przybycie.

…oraz informacja o ewentualnej rezygnacji

Czasami zdarza się, że z przyczyn od nas niezależnych nie możemy stawić się na rozmowę w ustalonym terminie. W takiej sytuacji bardzo ważne jest poinformowanie o tym osoby rekrutującej. Niestawienie się na rozmowę przy jednoczesnym braku informacji równa się zaprzepaszczeniu szansy na otrzymanie wymarzonej posady.

Przygotowanie do rozmowy

Najważniejsza część rekrutacji, czyli rozmowa kwalifikacyjna, wymaga odpowiedniego przygotowania. Co zrobić i na co zwrócić uwagę zanim się na niej stawisz? Wszystkie wskazówki znajdziesz w naszym artykule „Jak przygotować się do rozmowy o pracę?”.

 

Stosujesz się do powyższych zasad? Może masz swoje sprawdzone sposoby na wywarcie dobrego pierwszego wrażenia? Podzielcie się nimi w komentarzach!