
Komisjoner jest jednym z najpopularniejszych stanowisk wśród osób wyjeżdżających w celach zarobkowych do Niemiec. Zapotrzebowanie na ten zawód nie maleje, ponieważ bez niego trudno byłoby utrzymać pracę magazynu na wysokim poziomie. Na czym polega komisjonowanie? Jakie są główne zadania komisjonera? Czy aby podjąć pracę na tym stanowisku wymagane są konkretne uprawnienia? Przeczytaj poniższy tekst i poznaj odpowiedzi!
Komisjonowanie – co to znaczy?
Samo słowo komisjonowanie pochodzi od angielskiego commission, jednak ze względu na to, że możemy je przetłumaczyć jako zamawianie lub zlecanie, jako angielski odpowiednik stosuje się określenie order picker. Komisjonowanie oznacza zatem kompletowanie zamówień.
Na czym polega komisjonowanie?
Komisjonowanie jest jednym z procesów zachodzących na magazynie. Uściślając, jest to czynność polegająca na rozdzielaniu większych ładunków na poszczególne towary i opakowania oraz zestawianiem ich na jednej palecie, zgodnie ze złożonym przez klienta zamówieniem. Praca może także polegać na kompletowaniu zamówień na magazynie, poprzez wybieranie z regałów odpowiednich produktów zamówionych przez klienta. Aby wybrać właściwe artykuły pozwalające skompletować zamówienie, pracownik posługuje się listą, czytnikiem skanującym lub urządzeniem wykorzystującym technologię pic by voice. Zatem główne zadania to wyszukiwanie i przygotowywanie do wysyłki odpowiednich towarów oraz czuwanie nad ich zgodnością z wyborem klienta.
Komisjoner – wymagania i predyspozycje
Jeśli chodzi o pracę komisjonera, dodatkowym wymaganiem, które niekiedy jest jednym z warunków podjęcia pracy, są uprawnienia na wózki widłowe. Szczególnie w większych magazynach, gdzie istotna jest umiejętność ściągania palet z wysokich regałów. Nie zawsze są one jednak konieczne, ponieważ wszystko zależy od wielkości magazynu oraz rodzaju towaru. W pracy komisjonera bardzo ważna jest staranność, uważność i dokładność. Jest to także praca odpowiedzialna – odpowiednio skompletowane zamówienie to klucz do sukcesu firmy oraz zadowolenia klienta. Istotna będzie również sprawność fizyczna, nie tylko ze względu na to, że jest to praca w ruchu, ale także dlatego, że nierzadko wymaga ona podnoszenia ciężkich przedmiotów.
Praca w Niemczech – komisjoner
Stanowisko komisjonera to jedna z prac magazynowych, na którą wciąż jest spore zapotrzebowanie w firmach funkcjonujących za zachodnią granicą. Jeśli planujesz wyjazd do pracy na terenie Niemiec, niektóre firmy mogą wymagać znajomości języka niemieckiego w stopniu podstawowym lub komunikatywnym, choć często zdarzają się oferty bez konieczności znajomości języka. Ogłoszenia w Mondi zawsze obejmują zorganizowane, a niekiedy nawet opłacone zakwaterowanie, stałą opiekę koordynatora oraz pomoc w organizacji wyjazdu. Jeśli interesuje Cię praca w Niemczech jako komisjoner, sprawdź nasze aktualne oferty.
Zaaplikuj, znajdziemy Ci pracę