Miejsce Pracy, 15 listopada 2017

Ludność w Niemczech

Obecnie Niemcy liczą około 82,4 mln mieszkańców. Są zatem najludniejszym państwem w Unii Europejskiej, drugim w Europie i szesnastym na świecie. Średnia gęstość zaludnienia to 230,8 os/km². Przyrost naturalny kraju jest ujemny i wynosi około -1,14 promila. Oznacza to, że mniej Niemców przychodzi na świat niż umiera. Średnia długość życia mężczyzn wynosi 74 lata, a kobiet 80 lat.

Dominujące wyznania w Niemczech + święta

Najliczniejszą grupą religijną są luteranie, którzy stanowią ok. 38% społeczeństwa, następnie katolicy (34%), muzułmanie (1,7%) oraz bezwyznaniowcy i przedstawiciele innych religii (26,3%). Z uwagi na dwie dominujące religie i ich dość wyraźny podział między landami, możesz zaobserwować różnice w rozkładzie dni wolnych od pracy.

Podział administracyjny Niemiec

Republika Federalna Niemiec składa się z 16 krajów związkowych (landów, niem. Länder), które mają charakter państw o ograniczonej suwerenności. Chociaż może się tak wydawać na pierwszy rzut oka, landy nie są odpowiednikiem naszych województw. Mają znacznie większą swobodę w stanowieniu prawa i własne konstytucje. Wszystkie landy są wobec siebie równe w znaczeniu prawnym i decyzyjnym.

 1. Badenia-Wirtembergia (Baden-Württemberg) – stolica Stuttgart
 2. Bawaria (Bayern) – stolica Monachium (München)
 3. Berlin – miasto wydzielone
 4. Brandenburgia (Brandenburg) – stolica Poczdam (Potsdam)
 5. Brema (Bremen) – miasto wydzielone
 6. Dolna Saksonia (Niedersachsen) – stolica Hanower (Hannover)
 7. Hamburg – miasto wydzielone
 8. Hesja (Hessen) – stolica Wiesbaden
 9. Meklemburgia-Pomorze Przednie (Mecklenburg-Vorpommern) – stolica Schwerin
 10. Nadrenia Północna-Westfalia (Nordrhein-Westfalen) – stolica Düsseldorf
 11. Nadrenia-Palatynat (Rheinland-Pfalz) – stolica Moguncja (Mainz)
 12. Saara (Saarland) – stolica Saarbrücken
 13. Saksonia (Sachsen) – stolica Drezno (Dresden)
 14. Saksonia-Anhalt (Sachsen-Anhalt) – stolica Magdeburg
 15. Szlezwik-Holsztyn (Schleswig-Holstein) – stolica Kilonia (Kiel)
 16. Turyngia (Thüringen) – stolica Erfurt

Zobacz nasze oferty pracy w Niemczech

Ustrój polityczny Niemiec

Stolicą Niemiec jest Berlin i tam znajduje się zdecydowana większość najważniejszych jednostek rządowych. Część ministerstw mieści się także w Bonn.

Głową państwa jest prezydent, z pięcioletnią kadencją. Jednak wybierany jest inaczej niż w Polsce. Nie w wyborach bezpośrednich, lecz przez Zgromadzenie Federalne (złożone z Bundestagu i  przedstawicieli landów). Pełni głównie funkcję reprezentacyjną, nie ma faktycznego wpływu na politykę, poza mianowaniem konsulów i ambasadorów oraz wysuwania kandydatów na kanclerza.

Władza ustawodawcza jest sprawowana przez Bundestag (Izba Pierwsza) oraz Bundesrat (Izba Druga). Bundestag ma czteroletnią kadencję i wybierany jest bezpośrednio – przez obywateli. Do jego obowiązków należą między innymi: wybór na wniosek prezydenta kanclerza i rządu, kontrolowanie prac rządu, zatwierdzanie umów międzynarodowych i stanowienie prawa (ustaw).

Władza wykonawcza spoczywa w rękach rządu. Na jego czele stoi kanclerz (w dużym uproszczeniu powiedzieć można, że to odpowiednik polskiego premiera).

Opieka zdrowotna w Niemczech

Niemcy mogą poszczycić się posiadaniem najstarszego na świecie państwowego systemu ochrony zdrowia. Jego początki sięgają 1883 roku, czyli czasów rządów Otto von Bismarcka. System ubezpieczenia obejmuje wszystkich obywateli od 2009 roku (wcześniej można było nie mieć ubezpieczenia wcale). Na życzenie można z niego zrezygnować i zawrzeć osobną umowę na prywatną opiekę medyczną.  Wybór mają głównie osoby o wysokich dochodach (ponad 49.500 euro) i mające własną działalność gospodarczą. Pozostałe osoby podlegają obowiązkowi ubezpieczeniowemu w jednej z  około 150 istniejących kas chorych (np. AOK).

Kuchnia niemiecka

Tradycyjna niemiecka kuchnia przestaje się wysuwać na pierwszy plan. W Niemczech mieszka wielu obcokrajowców, którzy wprowadzają swoje specjały na rynek, otwierając restauracje, bary i kawiarnie. Kuchnia azjatycka, włoska i turecka są obecne niemal na każdym rogu. Jednak co należy do rdzennych specjałów naszych sąsiadów zza Odry?

Powszechnie uważa się, że w Niemczech występuje najwięcej różnych rodzajów chleba. Dodatkowo ważnymi elementami jadłospisu są ziemniaki oraz mięso – zwłaszcza wieprzowina. Właśnie z niej wytwarza się między innymi słynny Wurst.

Inny niemiecki element kultury kulinarnej to golonka (Schweinehaxe). Nie może jej zabraknąć zwłaszcza na święcie piwa – Oktoberfeście. Zupy zwykle są gęste, z dodatkiem grochu lub fasoli. Popularną niemiecką przekąską „uliczną”, sprzedawaną na papierowych tackach jest currywurst, czyli kiełbasa z sosem, sowicie posypana curry, zwykle podawana z frytkami bądź pieczonymi ziemniakami.

10 ciekawostek o Niemczech

 1. Gest środkowego palca w Niemczech jest nielegalny. Osoba go wykonująca może zostać ukarana mandatem.
 2. Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft (79 liter) – to najdłuższy niemiecki wyraz.
 3. W Bawarii piwo oficjalnie uważane jest za jedzenie.
 4. W Niemczech istnieje aż 300 odmian chleba i ponad 1000 (!) typów kiełbasy.
 5. Gest trzymania kciuków wywodzi się ze starożytności, ale popularność zyskał dzięki Niemcom. Stosowali go wojownicy, którzy nie mogli utrzymać broni bez kciuka. Chowanie go w zamkniętej pięści było więc gestem obronnym.
 6. W niemieckich szkołach obowiązuje odwrotny system oceniania uczniów od tego, który znamy u siebie – oceną najgorszą jest 6, najlepszą natomiast 1.
 7. Katedra w Ulm jest najwyższą budowlą tego typu w Niemczech – ma aż 162 metry!
 8. Niemcy są krajem o największym zagęszczeniu teatrów operowych (das Operntheater).
 9. Robiąc zakupy w oficjalnym sklepie Borussii Dortmund, nie uda nam się znaleźć kasy 04. To wszystko z powodu sportowej rywalizacji z odwiecznym rywalem… Schalke 04.
 10. Zwyczaj ubierania choinki przywędrował do nas z Niemiec. Według legendy pewien mężczyzna w wigilijny wieczór wracał do domu przez las. Zobaczył świerk, między gałęziami którego prześwitywało światło gwiazd. Widok tak go zachwycił, że zechciał odwzorować go w domu i ozdobił drzewko w domu świecami i błyszczącym papierem. Wkrótce sąsiedzi pozazdrościli mu pięknego ornamentu i powoli zwyczaj ubierania choinek na święta przyjął się na całym świecie.

 

Tutaj znajdziesz najnowsze oferty pracy w Niemczech.

Zaaplikuj, znajdziemy Ci pracę

  Zapoznałem się z klauzulą informacyjną MONDI sp. z o.o. Moje dane będą przetwarzane w procesie rekrutacji na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b) RODO. Zapoznałem się z klauzulą informacyjną MONDI sp. z o.o. Moje dane będą przetwarzane w procesie rekrutacji na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b) RODO.
  Zostałem poinformowany, że w przypadku podania danych innych niż wynikających z zakresu art. 22 [1] Kodeksu pracy, dane przetwarzane są na podstawie zgody, którą mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora. Zostałem poinformowany, że w przypadku podania danych innych niż wynikających z zakresu art. 22 (1) Kodeksu pracy, dane przetwarzane są na podstawie zgody, którą mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykorzystania ich w przyszłych naborach prowadzonych przez MONDI sp. z o.o., przez okres najbliższych 10 lat. Udzieloną zgodę mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykorzystania ich w przyszłych naborach prowadzonych przez MONDI sp. z o.o., przez okres najbliższych 10 lat. Udzieloną zgodę mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora.