Kandydat, Rekrutacja, 17 lipca 2016
Human Resources

 

Branża rekrutacyjna z roku na rok zyskuje coraz to większą popularność na rynku pracy. Większość młodych osób z powodzeniem potrafi odpowiedzieć, co oznacza pojęcie Human Resources, które to najczęściej kojarzone jest z wyspecjalizowanymi osobami zajmującymi się poszukiwaniem, a więc rekrutacją pracowników. Potrzeby personalne posiada każda firma i każda organizacja bez względu na jej wielkość, bowiem bez kadry pracowniczej nie jest w stanie realizować swoich podstawowych celów jakim jest rozwój przedsiębiorstwa, który odbywa się dzięki wykonywaniu pracy przez zatrudnionych pracowników. Zanim jednak pracę rozpocznie w firmie idealny kandydat, najpierw należy go znaleźć. Kilka lat praca działu rekrutacji polegała na publikacji ogłoszeń o stanowiskach pracy oraz selekcji nadesłanych aplikacji przez kandydatów. W dzisiejszych czasach, gdy z roku na rok poziom bezrobocia w naszym kraju maleje proces rekrutacyjny bardzo się zmienił. Nie wystarczy już tylko publikacja ogłoszeń. Rekruter, by znaleźć odpowiedniego kandydata musi wykazać się dużą kreatywnością i pomysłowością, jeśli chodzi o ilość i różnorodność kanałów, którymi może dotrzeć do potencjalnych kandydatów z informacją o prowadzonym procesie poszukiwań.

 

Odmienność dróg komunikacji z potencjalnymi kandydatami zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniej osoby

Im więcej kanałów użyjemy by poinformować o naszej rekrutacji specjalistów na rynku tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy kandydata idealnie pasującego do naszej organizacji. Znalezienie odpowiedniego kandydata to tylko połowa sukcesu. Ważna jest komunikacja na każdym z etapów procesu z kandydatami. Wpływ na decyzję o kontynuacji rozmów z pracodawcą ma sposób, w jaki przedstawimy ofertę pracy potencjalnej osobie. Nie jest istotny poziom umiejscowienia stanowiska w organizacji. Pracownik działu produkcji, wyspecjalizowany konstruktor czy menadżer działu logistyki nie ma znaczenia. Każdy kandydat zasługuje na wyczerpujące informacje odnośnie powodów procesu rekrutacji, potencjalnego zakresu obowiązków i możliwościach rozwoju zawodowego. Poinformowany kandydat, to zadowolony kandydat. Im więcej informacji przekażemy podczas rozmów telefonicznych oraz bezpośrednich spotkań tym w większym stopniu zminimalizujemy prawdopodobieństwo niedopasowania kandydata do firmy oraz firmy do kandydata. Pamiętajmy, że na etapie rozmów z kandydatem budujemy wizerunek firmy w oczach potencjalnego pracownika, a on podejmuje decyzje czy chce z Nami współpracować czy też nie.

Proces rekrutacji to nie tylko selekcja aplikacji. Podstawą jest komunikacja

Każdy proces rekrutacyjny wymaga czasu i zaangażowania w proces nie tylko ze strony rekrutera, ale i kandydata. Kilku etapowe spotkania umówione z dogodnym terminie dla obu stron oraz testy weryfikujące kompetencje kandydatów są absorbujące. To na co skarżą się kandydaci biorący udział w rekrutacji to brak bieżących informacji odnośnie kolejnych etapów rekrutacji. W procesie rekrutacji udział bierze zazwyczaj nie jedna osoba, a kilka. Ważne by każda z zaproszonych na spotkanie kwalifikacyjne osób, otrzymała wiadomość zwrotną o jego rezultacie. Każda z osób włączonych w proces będzie miło zaskoczona informacjami ze strony potencjalnego pracodawcy obojętnie czy będzie to komunikat pozytywny czy też oznaczający nie przejście do kolejnego etapu rozmów.

 

W dzisiejszych czasach, gdy mamy do dyspozycji wiele narzędzi komunikacji informację możemy udzielić na wiele sposobów. Forma przekazania informacji zależy od poziom stanowiska, na które prowadzony jest projekt. Odpowiedzi możemy udzielić telefonicznie, przy pomocy tradycyjnej poczty bądź email-owej. Waga informacji zwrotnej jest minimalizowana, podczas gdy jej waga jest ogromna dla kandydatów. Kandydat, który poświęca swój czas oczekuje informacji czy jego starania zostały docenione. Nawet, gdy np. z braku odpowiednich umiejętności w chwili obecnej nie otrzyma oferty zatrudnienia, to w przyszłości będzie Nas mile wspominał, gdy udzielona zostanie mu informacja zwrotna.