Rozwój Zawodowy, 22 września 2018

Rozmowa dotycząca wniosku o podwyżkę często spędza wielu pracownikom sen z powiek. Do stresu związanego z samym wystąpieniem o podwyżkę płacy nierzadko dochodzi również obawa o ewentualny wynik naszego postępowania. Bo przecież co  jeśli nasze wyniki w pracy wcale nie są tak zachwycające jak myśleliśmy, a szefostwo zacznie się zastanawiać nie nad zwiększeniem naszego wynagrodzenia, a naszym zatrudnieniem w ogóle? Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby dobrze przygotować się do rozmowy o podwyżkę, a tym samym osiągnąć wymarzony przez nas cel, jakim jest upragnione zwiększenie wynagrodzenia. 

1. Zapoznaj się z procesem przyznawania podwyżek w firmie, w której pracujesz.

Dzięki temu unikniesz zderzenia swoich oczekiwań z rzeczywistością panującą w twojej firmie i zaprzepaszczenia szans na zwiększenie wynagrodzenia. Każda firma posiada swoje własne zasady dotyczące ścieżek karier. Jeśli przykładowo podwyżki przyznawane są raz do roku, warto się zmobilizować i dobrze przygotować do oceny rocznej. 

 

2. Bądź szczery z szefostwem i przedstaw swoje potrzeby.

Kiedy już wiesz jakie zasady przyznawania podwyżek obowiązują w firmie, w której jesteś zatrudniony, porozmawiaj z szefem i przedstaw swoje oczekiwania. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie szczegółowych warunków, które musisz spełnić, aby otrzymać podwyżkę. Ważne, abyś trzymał się ustaleń i pamiętał o regularnym feedbacku – pozwoli Ci to na utrzymanie się na dobrej drodze do dostania podwyżki.

 

3. Przygotuj dobre argumenty popierające Twój wniosek o podwyżkę.

Aby dobrze wypaść na rozmowie dotyczącej prośby o podwyżkę płacy, przygotowanie odpowiednich argumentów jest kluczowe. Poniżej przedstawiamy listę sytuacji, o których warto wspomnieć w trakcie takiej rozmowy:

  • sukcesy w pracy

Zgodnie z początkową umową, Twoje wynagrodzenie X otrzymujesz za wykonaną pracę Y. Jeśli chcesz otrzymać podwyżkę, ważne jest, aby swoim postępowaniem i zaangażowaniem wychodzić poza podstawowe obowiązki. Możesz to osiągnąć poprzez uczestnictwo w konkursach i zdobywanie nagród czy wychodzenie z innowacyjnymi rozwiązaniami dla firmy, które pozwolą jej zaoszczędzić i zwiększyć zyski. Pamiętaj, aby powoływać się na konkretne przykłady  poparte efektami Twojej pracy. 

  • zwiększenie zakresu odpowiedzialności oraz obowiązków zawodowych

Podwyżka płacy może być także powiązana ze zwiększeniem zakresu odpowiedzialności i obowiązków na Twoim dotychczasowym stanowisku. Jeżeli z czasem do Twoich podstawowych zadań dochodzą nowe, masz jak najbardziej prawo do oczekiwania podwyżki. Zwłaszcza, jeśli wysokość Twojego wynagrodzenia, które otrzymujesz nie jest adekwatna do zakresu Twoich działań. 

  • podwyższenie swoich kwalifikacji zawodowych w trakcie trwania zatrudnienia

Im większe są Twoje kompetencje, tym więcej jesteś w stanie zaoferować firmie, w której pracujesz. Dlatego też skończenie studiów podyplomowych, kursów branżowych czy opanowanie nowego języka przydatnego na Twoim stanowisku stanowią niepodważalne argumenty w trakcie składania wniosku o podwyżkę.

  • poziom wynagrodzeń w branży w innych firmach

Obecnie mamy dostęp do wielu źródeł informacji – możemy dzięki temu określić poziom wynagrodzeń w branży na naszym stanowisku, biorąc pod uwagę nasze wykształcenie i doświadczenie zawodowe. W tym celu można skorzystać z porównywarek wynagrodzeń czy śledzić raporty. Dysponowanie takimi twardymi danymi może ułatwić argumentację wniosku o podwyżkę płacy. Nie warto jednak opierać swojej prośby jedynie o sytuację na rynku pracy – najważniejsze są Twoje wyniki i osiągnięcia w pracy.

 

4. Czego nie robić występując o podwyżkę?

Powyżej przedstawiliśmy zasady, które pomogą Ci w odpowiednim przygotowaniu się do rozmowy o podwyżkę płacy. Warto jednak napomnieć o tym, czego nie powinno się robić występując o podwyżkę. 

  • nie opieraj swojej prośby o podwyżkę o trudną sytuację materialną

W przyznawaniu podwyżki pracownikowi najważniejszą rolę odgrywają wyniki przez niego osiągane. Argument dotyczący trudnej sytuacji materialnej jest mało znaczący – bardzo prawdopodobne jest to, że szefostwo skieruje Cię po prostu do działu, który odpowiada za pomoc socjalną.

  • nie szantażuj szefostwa

Szantaż szefostwa to najgorszy możliwy scenariusz w czasie występowania o podwyżkę. Jeśli odgrywasz kluczową rolę w zespole i postawisz ultimatum, że albo dostaniesz podwyżkę albo odejdziesz z pracy, skazując cały dział na katastrofę, bardzo możliwe jest, że taką podwyżkę otrzymasz. Jednak czy warto palić za sobą mosty i budować relacje na poziomie pracownik-firma opierając się na postępowaniu nie fair? Kształtowanie pozytywnych i zdrowych relacji zawodowych przekłada się na Twój wizerunek, a tym samym na ścieżkę Twojej kariery. Szantażowanie firmy, dla której się pracuje może zakończyć się nie tylko zwolnieniem, ale również zamknięciem sobie wielu możliwości rozwoju zawodowego w przyszłości.

 

5. Co jeśli w trakcie negocjacji nie uda się uzyskać oczekiwanej podwyżki płacy?

Może okazać się, że firma w danym momencie nie jest w stanie zaoferować Co podwyżki. Warto wtedy jednak podjąć rozmowy o zrekompensowaniu takiej sytuacji. Szefostwo, nie chcąc Cię demotywować do dalszych dobrych wyników, może zgodzić się na opłacenie ważnego dla Ciebie szkolenia czy kursu, wysłać Cię do zagranicznego oddziału firmy (jeśli taki jest) lub pozwolić Ci na przeprowadzenie autorskiego projektu, w czasie którego mógłbyś nie tylko się wykazać, ale także zwiększyć swoje kompetencje i doświadczenie zawodowe.

 

Rozmowa dotycząca prośby o podwyżkę zdecydowanie nie należy do najprostszych, natomiast może zostać przeprowadzona w sposób przyjemny i nie powodujący stresu. Dobre przygotowanie się do negocjacji wynagrodzenia połączone z twardymi wynikami i pozytywnym nastawieniem zdecydowanie ułatwiają komunikację na linii firma-pracownik. Należy jednak pamiętać o tym, że proces przyznawania podwyżek nie należy do najkrótszych – bardzo często trwa on nawet pół roku. W wielu firmach taka sytuacja wynika z faktu blokowania decyzyjności szefostwa przez procedury, czy szefostwo wyżej. 

Jakie są wasze sprawdzone sposoby na przygotowanie się do rozmowy o podwyżkę wynagrodzenia? Podzielcie się nimi w komentarzach!