O nas, Rekrutacja, 14 października 2016
Codzienna praca rekrutera

Każdy projekt rekrutacyjny jest inny. Inna nazwa stanowiska, inny zakres powierzonych zadań, inna branża, inne kluczowe kompetencje u poszukiwanej osoby oraz cechy osobowości. Kryteriów jest wiele, a owa odmienność wynika z unikatowości firm, dla których rekruter prowadzi proces. Każda z firm ma swój odmienny charakter i inne wartości. Kluczem do sukcesu rekrutacyjnego jest znalezienie dla firmy zlecającej projektu rekrutacji, takiej osoby, która będzie pod większością umiejętności, kompetencji i cech osobowości „dopasowana” do organizacji, a więc osób, które są już w niej zatrudnione. Bowiem sztuką nie jest znalezienie specjalisty, sztuką i prawdziwym wyzwaniem dla rekrutera w dzisiejszych czasach jest znalezienie specjalisty dopasowanego do organizacji. Nie jest łatwo znaleźć odpowiednią osobę. Na rynku funkcjonuje wiele firm, a jeszcze więcej z roku na rok powstaje nowych. Każda z nich ma inny profil działalności oraz wyznaje odmienne zasady. Jak zatem znaleźć odpowiedniego kandydata dla firmy?

Nie jest to łatwe zadanie, tak jak praca, którą rekruter musi wykonać by znaleźć kandydata zgodnego z oczekiwaniami Klienta, a te każdy z Klientów ma odmienne. Podstawą jest planowanie i organizacja pracy, a także umiejętność wyszukiwania informacji. Praca w branży HR to trudna sztuka i bardzo wymagająca. Wymaga bowiem od pracownika elastyczności, mocno rozwiniętych umiejętności wykonywanie kilku zadań w niemalże jednym czasie. HR-owiec musi nie tylko cechować się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami komunikacji. Powinien również w krótkim czasie potrafić ocenić jakimi drogami będzie poszukiwać idealnego kandydata, ale również zaplanować dokładnie zadania, które pozwolą mu wytropić ideał pracownika. Nierzadko bywa również tak, że podczas trwania intensywnych poszukiwań kandydata, Klient, a więc firma, z którą współpracuje rekruter, włącza do procesu dodatkowe kryteria, wtedy przydatna jest wspomniana powyżej elastyczność w działaniu oraz kreatywność rekrutera. Zmiana profilu poszukiwanej osoby najczęściej wynika z dynamicznego rozwoju firmy lub też zmian organizacyjnych. Najczęściej zmianie ulegają umiejętności językowe (będące np. wynikiem poszerzenia działalności firmy o dodatkowych odbiorców na rynku zagranicznym), techniczne (znajomość sterowników PLC w przypadku uruchamiania nowej linii produkcji) czy ukończenia edukacji na stopniu wyższym w przypadku stanowisk menadżerskich.

W wyniku zmian w funkcjonowaniu firmy czasami zmianie ulega cały profil poszukiwanej osoby, a niekiedy tylko jego część. To utrudnienie, ale nie jedyna przeszkoda jaka może się pojawić na drodze do znalezienia odpowiedniej osoby. Czasem samą przeszkodą są sami kandydaci, którzy biorą udział w procesie rekrutacji. Wydawać by się mogło, że po odnalezieniu osoby o pożądanych kompetencjach na rynku będzie już tylko łatwiej. Nic bardziej mylnego – jest równie trudno. Dlaczego?

 

O tym już wkrótce.