Rozwój Zawodowy, 22 sierpnia 2019

Pytanie o mocne strony bardzo często pojawia się na rozmowie rekrutacyjnej. Niestety wielu kandydatów nie zdaje sobie sprawy z jego wagi. Wymienienie mocnych stron jest dla rekrutera wskazówką, czy nadajemy się na dane stanowisko, czy posiadamy pożądane cechy oraz czy poradzimy sobie z zadaniami, które zostaną przed nami postawione, gdy już przejdziemy pomyślnie proces rekrutacji.

Jak przygotować się do tego pytania i zidentyfikować to, co jest naszą siłą? Skąd wiadomo, że dana cecha czy umiejętność faktycznie jest naszą mocną stroną? Wypróbuj kilka poniższych sposobów i odkryj swoje mocne strony!

Zadaj sobie kilka ważnych pytań

Zanim pochopnie siebie ocenisz i stwierdzisz, że w ogóle nie posiadasz mocnych stron lub przypiszesz sobie nieświadomie cechy, które wcale Twoimi mocnymi stronami nie są, zastanów się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytania: co naprawdę lubisz robić? Przy jakich zajęciach odpoczywasz, mimo iż są one swego rodzaju pracą? Jakich zadań podejmowałeś się podczas pracy w grupie? Co charakteryzuje Twoje podejście do wszystkich wykonywanych czynności – od tych najbardziej błahych, do tych, które są Twoimi zawodowymi obowiązkami? Spisz swoje odpowiedzi,  ponieważ są to pierwsze kroki, które postawisz na drodze o nazwie „Odkryj swoje mocne strony”. Postaraj się też znaleźć chwilę spokoju, która pozwoli Ci na solidne zastanowienie się nad powyższymi pytaniami.

Jakie zadania przychodzą Ci z łatwością? Odkryj swoje mocne strony

Z pewnością są rzeczy, które wykonujesz bez potrzeby wkładania w nie dodatkowego wysiłku, podczas gdy innym przychodzą one z trudem. Czym są one w Twoim przypadku? Jakie cechy Twojego charakteru sprawiają, że tak właśnie jest? Chcąc odkryć swoje mocne strony często próbujemy na siłę wymyślać imponujące wyczyny. W rzeczywistości często przypisujemy sobie wówczas cechy, które chcielibyśmy mieć, ponieważ np. zwracamy na nie uwagę u innych osób i tacy właśnie pragniemy być. Tak naprawdę odkrycie Twoich mocnych stron jest bliżej, niż Ci się wydaje. Zastanów się nad tym dłuższą chwilę. Może bez trudu nawiązujesz kontakt z ludźmi, podczas gdy wielu nieśmiałym osobom sprawia to kłopot? A może z uporem potrafisz wykonywać zadania, przy których każda inna osoba już dawno straciłaby cierpliwość? Postaraj się poobserwować siebie w tym kontekście podczas codziennych sytuacji.

Dowiedz się, co inni myślą na Twój temat

W przypadku, gdy nadal masz trudność ze zidentyfikowaniem tego, co jest Twoją siłą, spróbuj odkryć swoje mocne strony z pomocą bliskich osób. Ci, którzy dobrze Cię znają, z pewnością nie będą mieli większych problemów ze wskazaniem kilku wyróżniających Cię cech. Zapytaj rodzinę i przyjaciół o 3-5 rzeczy, które ich zdaniem są w Tobie najważniejsze i najcenniejsze. Jeśli masz taką możliwość, możesz też zapytać swojego przełożonego. Pamiętaj jednak, że jego ocena w dużej mierze będzie uzależniona od obowiązków, które wykonujesz. Może być ona jednak cenną wskazówką, czy faktycznie zadania, z którymi masz do czynienia na co dzień, są tymi z obszaru, który powinieneś dalej rozwijać.

Wykonaj testy i odkryj swoje mocne strony

W sieci możesz natrafić na liczne testy pt. „Odkryj swoje mocne strony”. Ich wykonanie może być bardzo pomocne, jednak ważna jest całkowita szczerość wobec siebie, ponieważ w innym wypadku grozi nam wypełnianie testu wedle życzenia, jacy chcielibyśmy być, a nie zgodnie z tym, jacy faktycznie jesteśmy. A przecież nie chodzi o to, aby mocną stroną okazało się coś, co przychodzi Ci z trudem, dużym nakładem pracy. Wszelkie starania mogą sprawić, że efekt będzie pozytywny, jednak w mocnych stronach ważne jest to, aby były niewymuszone. Są one naturalną częścią Ciebie i właśnie dlatego mogą okazać się bardzo cenne na nowym stanowisku lub lepiej wykorzystywane i rozwijane na obecnym.