Rynek Pracy, 01 sierpnia 2019

Warunki zatrudnienia są niezwykle ważnym elementem, decydującym o tym, czy pracownik będzie zainteresowany podjęciem pracy w danej firmie. Tak – obecna sytuacja rynkowa, niski poziom bezrobocia oraz fakt, że społeczeństwo starzeje się, sprawiają, że w dużej mierze to pracownicy dyktują, na jakich zasadach chcą zostać zatrudnieni.

Ze względu na malejącą podaż pracowników, każdy z nich jest dla wielu firm na wagę złota. Stwarza to dla poszukujących pracy doskonałą okazję do stawiania wyższych wymagań wobec przyszłego pracodawcy. Dowiedz się czym są warunki zatrudnienia oraz jak je negocjować!

Jakie mogą być warunki zatrudnienia?

Informacja o warunkach zatrudnienia musi zawierać wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące zasad panujących w danej firmie. Pracownik musi wiedzieć, jakie obowiązują go normy czasu pracy – zarówno dzienne, jak i tygodniowe. Powinien otrzymać jasne informacje dotyczące wynagrodzenia i terminu jego wypłaty oraz układu zbiorowego obejmującego go. Konieczne jest także określenie przysługującego urlopu wypoczynkowego oraz obowiązującego pracownika okresu wypowiedzenia umowy. Jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, warunki zatrudnienia muszą zawierać także szczegóły dotyczące wypłaty wynagrodzenia, takie jak jej czas i miejsce, określenie pory nocnej oraz tego, w jaki sposób pracownicy muszą potwierdzić swoją obecność w pracy i usprawiedliwiać nieobecność.

Jak negocjować warunki zatrudnienia?

Przede wszystkim należy mieć jasne oczekiwania co do finansów oraz pozostałych warunków zatrudnienia. Koniecznie trzeba rozeznać się w branży, aby mieć pojęcie na temat średnich zarobków na danym stanowisku. Jak negocjować warunki zatrudnienia? Najważniejsze są tutaj argumenty, jakimi się posłużymy. Pomocne będzie profesjonalnie przygotowane CV, ale także referencje i świadectwa pracy z poprzednich miejsc, w których biliśmy zatrudnieni. Jeśli szczególnie zależy nam na dodatkowych elementach, jak np. darmowe szkolenia, upewnijmy się, że informacja na ten temat zostanie zawarta w umowie. Pamiętajmy także o tym, że negocjacja stawki często kończy się na niższym poziomie niż zakładaliśmy. Dlatego zawsze warto podać nieco wyższe oczekiwania finansowe, aby ostatecznie móc być w pełni usatysfakcjonowanym z uzyskiwanych dochodów.

Kto obecnie dyktuje warunki zatrudnienia?

W ostatnich latach wzrasta tendencja zmiany rynku w rynek pracownika. To on coraz częściej dyktuje warunki zatrudnienia, a pracodawca wielokrotnie musi przystać na nie, ponieważ stanowisk do obsadzenia jest obecnie dużo więcej niż samych chętnych do pracy. Co za tym idzie – pracownicy są coraz bardziej świadomi swojej pozycji oraz otwierających się przed nimi możliwości. Chcąc przyciągnąć pracowników, firmy coraz częściej zapewniają im opłacone szkolenia, pakiet benefitów pozapłacowych, prywatną opiekę medyczną, a nawet ubezpieczenia grupowe. Wzrastają także wynagrodzenia, ponieważ zarówno specjaliści, jak fachowcy wiedzą, iż w wyniku zapotrzebowania, pracodawca zgodzi się wypłacić im wyższe stawki.

Jakie mogą być inne warunki zatrudnienia?

Inne warunki zatrudnienia w umowie o pracę mogą obejmować w zasadzie wszystkie dodatkowe aspekty, które przysługują pracownikowi lub obowiązują go. Wśród nich znaleźć się mogą: przydzielenie sprzętu służbowego i auta, ustalenie krótszego lub dłuższego okresu wypowiedzenia niż przewiduje Kodeks Pracy, prawo do przerwy, która nie przekracza godziny zegarowej. Inne warunki zatrudnienia to także umożliwienie pracownikowi nabywania produktów lub korzystania z usług zatrudniającej go firmy np. w cenach preferencyjnych.

Zainteresowała Cię praca w MONDI Polska? Dowiedz się więcej o nas!
Kliknij i sprawdź, jakie benefity zapewniamy naszym pracownikom!