Miejsce Pracy, Po godzinach, 06 września 2017

Tęsknota na emigracji jest dużym problemem dla około 30% wyjeżdżających osób. Najtrudniejsze są oczywiście początki w nowym kraju, jednak bywa, że z czasem nie przyzwyczajamy się do nowej sytuacji. Szczególnie, jeśli w ojczyźnie pozostają nasi najbliżsi – partner lub dzieci. Dzisiaj kilka rad, jak radzić sobie z tęsknotą na emigracji.

 

Skąd bierze się tęsknota na emigracji?

Wyjazd do innego państwa, zwłaszcza samodzielny, powoduje zachwianie naszej równowagi psychicznej i poczucia bezpieczeństwa. Stabilizację zwykle daje nam dom, który nagle staje się odległy o kilkaset lub kilka tysięcy kilometrów. Chęć powrotu do komfortu i stanu, do którego przywykliśmy jest naturalny.

Co więcej, nawet niezbyt lubiane elementy polskiej rzeczywistości stają się sentymentalne i „lepsze”. Bywa, że z rozczuleniem wspominamy opryskliwą kasjerkę w sklepie czy kolejki do lekarzy. Dziwne? Nie, to po prostu aspekty znane i bezpieczne, w przeciwieństwie do nowych doświadczeń, które ostatecznie mogą okazać się lepsze.

Tęsknota na emigracji – sposoby

Myśl o pozytywnych skutkach

Dlaczego zdecydowałeś się na wyjazd do pracy za granicę? By kupić nowe auto? Szybciej spłacić mieszkanie? Zarobić na fajne wakacje? A może po prostu poprawić byt swojej rodziny? W trudnych momentach przypominaj sobie o tym, co Ci przyświecało przed wyjazdem. Łatwiej znosić trudy rozłąki z bliskimi, kiedy mamy jasno określony cel i nagradzać się, nawet w drobny sposób.

Planuj wizyty w domu

Wielu pracowników zgodnie przyznaje, że najgorsze są wieczory, tuż przed zaśnięciem, gdy nie mamy nic do zrobienia i przychodzi czas na odpoczynek. Jak zatrzymać gonitwę negatywnych myśli? Zaplanuj pobyt w domu! Zastanów się, co chciałbyś zrobić, kogo odwiedzić, gdzie zabrać rodzinę. To związane z poprzednim punktem – planowanie sprawia, że jest nam lżej na duchu.

Zobacz nasze oferty pracy w Niemczech

Uprawiaj sport

Wysiłek fizyczny wyzwala endorfiny, nazywane hormonami szczęścia. Jeśli masz taką możliwość, zacznij uprawiać sport. Może w pobliżu miejsca Twojego zamieszkania jest siłownia lub basen? Możesz też zacząć biegać. To rozwiązanie również dla osób pracujących fizycznie. Odpowiedni, kontrolowany wysiłek i dobór dyscypliny mogą nie tylko poprawić Twój nastrój, ale i wyeliminować problem bolących mięśni czy stawów.

Oglądaj filmy i seriale, czytaj książki

Nic tak nie zajmuje głowy i nie przegania pochmurnych myśli, jak wciągająca fabuła. Kryminał, lekka powieść obyczajowa, a może książka przepełniona humorem i żartami? Wybór należy do Ciebie! Nie przepadasz za literaturą? Może filmy lub seriale będą odpowiednie dla Ciebie? Dobrym rozwiązaniem są platformy udostępniające wideo bez ograniczeń, po opłaceniu miesięcznego abonamentu. Przykładem takiego serwisu jest Netflix, który jest dostępny w większości krajów europejskich (w Niemczech i Polsce również). Abonamenty mają różne kwoty i możliwe jest także dzielenie konta między kilka osób, co będzie tańsze – może koledzy lub koleżanki z firmy zechcą do Ciebie dołączyć?

Kontaktuj się z bliskimi jak najczęściej

Chyba nic nie przyczyniło się tak do skrócenia dystansu między rodzinami, które rozdziela granica jak rozwój technologii. Mamy telefony komórkowe (od niedawna koszt rozmów w Unii Europejskiej jest znacznie niższy) i komputery z szybkim łączem internetowym, które pozwalają prowadzić rozmowy wideo (np. dzięki komunikatorowi Skype). Korzystaj z tej możliwości, kiedy tylko masz okazję. Obecność bliskich, nawet jeśli tylko wirtualna, pomoże walczyć z tęsknotą. Pamiętaj też, że robisz to również dla nich – dla lepszej przyszłości i teraźniejszości swojej rodziny. Dobre zarobki, szanse rozwoju czy wsparcie w postaci Kindergeld poprawiają byt bliskich.

 

Zwiedzaj, chłoń kulturę, poznawaj nowych ludzi

Pobyt za granicą, nawet ten zarobkowy, może wiązać się ze zwiedzaniem ciekawych miejsc i poznaniem nowych ludzi. Odmienna kultura, nowe smaki w kuchni, zabytki czy zabudowa miejska to tylko nieliczne aspekty obcego państwa. Nawet jeśli tęsknisz za Polską, daj szansę nowemu miejscu – niewykluczone, że Ci się spodoba ?. Wykorzystaj weekendy lub inne dni wolne na większe lub mniejsze wycieczki, rób zdjęcia i filmy. Staraj się też zyskać nowych znajomych – poza zaletą towarzystwa, zagraniczni przyjaciele pomogą bardzo szybko szlifować język obcy.

A jakie są Twoje sposoby na walkę z tęsknotą na emigracji? Daj nam znać w komentarzach!

 

Tutaj znajdziesz najnowsze oferty pracy w Niemczech.

Zaaplikuj, znajdziemy Ci pracę

    Zapoznałem się z klauzulą informacyjną MONDI sp. z o.o. Moje dane będą przetwarzane w procesie rekrutacji na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b) RODO. Zapoznałem się z klauzulą informacyjną MONDI sp. z o.o. Moje dane będą przetwarzane w procesie rekrutacji na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b) RODO.
    Zostałem poinformowany, że w przypadku podania danych innych niż wynikających z zakresu art. 22 [1] Kodeksu pracy, dane przetwarzane są na podstawie zgody, którą mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora. Zostałem poinformowany, że w przypadku podania danych innych niż wynikających z zakresu art. 22 (1) Kodeksu pracy, dane przetwarzane są na podstawie zgody, którą mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykorzystania ich w przyszłych naborach prowadzonych przez MONDI sp. z o.o., przez okres najbliższych 10 lat. Udzieloną zgodę mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykorzystania ich w przyszłych naborach prowadzonych przez MONDI sp. z o.o., przez okres najbliższych 10 lat. Udzieloną zgodę mogę wycofać w każdej chwili, poprzez wysłanie wiadomości z żądaniem na adres mailowy: info@mondi.pl lub osobiście w siedzibie Administratora.