Miejsce Pracy, Rozwój Zawodowy, 12 lipca 2017

Wakacje to czas, gdy marzy nam się odpoczynek i podróże. Jednak wiele osób traktuje miesiące letnie również jako czas na podjęcie nowej pracy i poszerzanie kwalifikacji. Dotyczy to szczególnie osób młodych – licealistów i studentów, którzy chcą w wakacje postawić pierwsze kroki na rynku pracy.

Wiele ofert pracy wakacyjnej lub na niepełny, elastyczny etat dotyczy pracy produkcyjnej. Wciąż wiele osób obawia się takich zajęć. Jednak praca na produkcji może być dobrym rozwiązaniem również dla osób młodych. Dlaczego?  

Praca na produkcji i awans? Czemu nie!

Firmy produkcyjne najczęściej są częścią dużych korporacji, które mają określone ścieżki kariery. Również w tych mniejszych struktura organizacyjna jest na tyle rozbudowana, że bardzo szybko można liczyć na awans. Awanse wiążą się z rozszerzeniem odpowiedzialności, ale przede wszystkim wyższym stanowiskiem i większymi zarobkami. Co więcej, znacząca większość firm produkcyjnych na stanowiska wyższe, również menedżerskie i kierownicze, rekrutuje tylko swoich pracowników. Taka polityka jest uzasadniona, ponieważ osoby, które poznały firmę od podszewki, doskonale rozumieją panujące w niej reguły, czują kulturę organizacyjną, więc znakomicie będą nią zarządzać. Dlatego na próżno szukać ofert skierowanych do osób z zewnątrz. Warto więc wejść na niższe stanowisko, wykazać się i rekrutować na wolne miejsca, nawet w innych działach.

Darmowe kursy i szkolenia

Firmy produkcyjne, aby konkurować na rynku, muszą wprowadzać nowoczesne technologie i innowacje do procesu produkcyjnego, a co za tym idzie, muszą szkolić swoich pracowników. Inwestując w ludzi, zyskują bardzo dużo. Nie zawsze zawarte w ofertach sformułowanie „możliwość szkoleń i kursów” jest bez pokrycia, ponieważ często może się okazać, że przy okazji pracy zdobędziemy umiejętności, za które sami musielibyśmy słono zapłacić, które znajdą zastosowanie w praktyce, co przełoży się na wzrost wartości na rynku pracy.

Premie

Systemy premiowe są bardzo często elementem pracy na produkcji.  Gratyfikacje są realne, ponieważ uzależnione jedynie od naszej pracy. Jeśli w ofercie pracy mamy „stawka podstawowa plus premie”, a następnie na spotkaniu w sprawie pracy rekruter przedstawia nam dokładne widełki, możemy się spodziewać, że te premie szybko otrzymamy. Nie zawsze stawka zasadnicza określa rzeczywiste zarobki. Warto nad tym się zastanowić przebierając w ofertach pracy i nie skreślać od razu tych, które nie mają najwyższej stawki podstawowej. Może się okazać, że dodatki zrekompensują ją z nadwyżką.

Zmianowość produkcji

Zmianowość ma swoją ogromną zaletę – pozwala na zajęcia dodatkowe lub załatwianie spraw urzędowych. Większość urzędów, niestety jest czynna w godzinach pracy biurowej. Pracując od 8 do 16, aby cokolwiek załatwić, trzeba brać dzień wolny.. Często odpada nawet wizyta u lekarza. Myśląc jeszcze szerzej, przed drugą zmianą, można nie tylko zrobić zakupy czy pójść do lekarza, ale wykorzystać ten czas na swoje hobby. Wiele obiektów sportowych oferuje karnety w bardzo atrakcyjnej cenie, o ile będzie się korzystało z ich usług w godzinach przedpołudniowych. To również doskonała opcja dla osób, które nie lubią wcześnie wstawać. Przynajmniej kilka dni w tygodniu

Praca na produkcji=mniejszy stres

Ogromna zaleta pracy na produkcji – nie trzeba zabierać pracy do domu. Niestety dzisiejsze tempo życia i pościg za karierą powodują, że niekiedy ludzie nawet na niższych stanowiskach, ale pracujący w usługach muszą zabierać pracę do domu i pracować w nadgodzinach. Wiele profesji łączy się także ze stresem – zarówno w godzinach pracy jak i po nich. Na produkcji, oprócz nadgodzin, nie trzeba się tym przejmować.

Praca na produkcji nauczy Cię wiele umiejętności w jednym stanowisku

Praca na produkcji umożliwia nauczenie się wielu nowych umiejętności, które później można wykorzystać na innych stanowiskach. Przede wszystkim organizacyjne, zarządzania czasem, umiejętność pracy w zespole, cierpliwości, zaangażowania. Poznamy zasady funkcjonowania, procesy produkcyjne, to jakie są systemy zarządzania, sami ocenimy, co się sprawdza i można w przyszłości wykorzystać, a co byśmy usprawnili. Nabierzemy pewności siebie i rozwiniemy swoje umiejętności interpersonalne.

Budowanie sieci kontaktów

Każda praca wiąże się z nowymi kontaktami – tymi służbowymi, jak i prywatnymi. Żadna inna branża nie daje możliwości poznania takiej liczby osób. Na rynku pracy nie liczą się tylko kompetencje, często kluczowe jest wykorzystanie swojej sieci kontaktów. Na produkcji poznasz inżynierów, techników, specjalistów i managerów, którzy w przyszłości mogą budować własny zespół czy tworzyć zupełnie nowe miejsca pracy.  Może warto pokazać swoje mocne strony – kierownicy na pewno o Tobie nie zapomną, a współpracownicy mogą Cię polecić na wyższe stanowisko.

Lokalizacja

Szukając pracy, szczególnie tej sezonowej, decydujemy się na wyjazdy, ponieważ pracując w kurortach, otrzymujemy lepsze wynagrodzenie. Jednak musimy się tam utrzymać, opłacić nocleg, wyżywienie, dojechać, co w ostatecznym rozrachunku daje nam dużo mniejsze wynagrodzenie, niż oczekiwaliśmy. Ponadto zostawiamy swoje mieszkanie, rodzinę i przyjaciół na wakacje, kiedy to właśnie najwięcej czasu spędzamy z bliskimi. Firmy produkcyjne, co prawda, częściej są zlokalizowane w mniej atrakcyjnych miejscach niż nadmorskie miejscowości czy centrum miasta, pozwalają jednak na pozostanie w miejscowości zamieszkania. Ponadto wiele z nich oferuje bezpłatny dojazd, a tym samym obniża miesięczne wydatki poniesione na transport publiczny czy paliwo.

Płatne praktyki w firmie produkcyjnej

Osoby będące długo na rynku pracy pewnie już o tym nie pamiętają, ale uczniowie szkół technicznych oraz zawodowych, a także studenci muszą zrealizować praktyki. Poświęcają na to swój wolny czas i jeśli nie trafią dobrze, to pracują na pełnym etacie zupełnie za darmo. Oczywiście zdobywają umiejętności, a tego nikt im nie odbierze, ale dużo lepszą perspektywą jest pracować i otrzymywać za to odpowiednie wynagrodzenie! Warto sprawdzić czy firma produkcyjna poszukująca pracowników na wakacje może wystawić zaświadczenie o odbyciu praktyk, a większość kierunków technicznych czy ekonomicznych może je zrobić właśnie w tej branży.

Interesująca praca na produkcji?

Praca na produkcji wydaje się nudna i monotonna. Jednak najczęściej jest to praca manualna, przy której trzeba się skupić. Jeśli człowiek wykonuje coś, co go całkowicie pochłania, to czas leci dużo szybciej i milej. W niektórych firmach i branżach, tam gdzie nie zabraniają tego regulaminy zakładu oraz zasady BHP można też czuć się swobodnie i pozwolić sobie na rozmowy ze współpracownikami czy słuchanie muzyki lub audiobooków. Praca na produkcji jest interesująca także pod innym względem. W zależności od tego, na jaką branżę trafimy, dowiemy się, jak powstają przedmioty codziennego użytku i docenimy ich wartość ?

Chcesz spróbować swoich sił w pracy na produkcji? Kliknij i sprawdź nasze oferty

A czy Ty uważasz, że firma produkcyjna jest dobrym miejscem do postawienia pierwszych kroków na rynku zatrudnienia, jako praca wakacyjna lub na niepełnym etacie?

Kamila Mogilewska